Hlavní stránka
Vnitřní obložení stěn
- Podrobnosti
- Kategorie: Stavba domu
- Zveřejněno: 29. 6. 2018 17:24
- Zobrazení: 1528
Zdálo by se, že vnitřní obložení stěn se neliší od vnějšího, ale rozdíly tu jsou a to dost podstatné. Jednak se nelepí pěnou ke konstrukci, protože na fólii by stejně lepidlo nedrželo a pak je tu kvanta kabelů a pod každý vrut šroubotěsná páska.
Kabely jsou asi to nejdůležitější - sice jejich uložení mezi fólii a desku není ideální, ale vata má dostatečnou poddajnost a ten kabel je tam skoro na volno. Dokonce jsem za hotovou deskou jeden prostrkával když jsem na něj zapomněl a nebyl to problém. Jediná podmínka je, že kabel nesmí křižovat žádnou dřevěnou konstrukci. Pokud by se to stalo, musí se pracně dlabat drážka v desce aby bylo kam kabel uložit aniž by se skřípl, takže jsem se tomu vyhýbal jak jen to šlo. Tím, že všechny kabely vedu stropem se tomu dá poměrně snadno vyhnout, protože jej vždy vyústím mezi vazníky a tam už žádná překážka není. Všechny kabely se musí před obkládáním velmi dobře rozmyslet, natahat a přilepit lokálně páskou k parotěsce aby bylo vidět kam vedou.
Horší je to se šroubotěsnou páskou. Pokud chci, aby žádný vrut nešel mimo, musím měřit. Naštěstí je to celkem jednoduché - pokud je deska použitá v celé šířce 500mm, postačí mi jednoduchá šablona stejné délky, na které je vyznačeno 50,250 a 450mm. Desky vždy začíná a končí vazníkem a většinou přes další vazník prochází, takže ve kterém nosníku budou vruty je hned jasné. Výškově se přenesou značky a nalepí čtverce šroubotěsné pásky. Tím, že se člověk musí trefit tak jako tak do 35mm široké stojiny je dáno i to, že stejně snadno se musí trefit výškově do míst, kde je 50mm vysoká páska. V zásadě se rohové a krajové vruty dají trefit bez měření (50mm má člověk tak nějak v oku) a polovinu výšky desky a osu si opět může člověk přenést pomocí stejné šablony. Celé to trochu zdržuje, ale pořád to ještě jde.
Zatímco venku se prohnuté desky daly rovnat pomocí přiloženého kousku prkna a dvou vrutů, tady to nejde - propíchla by se parotěska. Naštěstí desky moc křivé nejsou takže to není až tak potřeba, případně se ty křivější použijí na kratší díly.
Strop v horním patře je trochu komplikovanější. Když člověk dělá sám, tak celou desku nad hlavu spolu s manipulací s šablonou, vruty a akuvrtačkou prostě nezvládne. Přeci jen ty v téměř plné délce mají kolem 30 kg. Pořídíl jsem proto zvedák na SDK. Ten se využije při práci s podhledem dole a také v dílně. Potom jej samozřejmě prodám.
Po dokončení obkladů, které hlavně zdržovaly rozvody (bylo toho hrozně moc) se ještě muselo obložit ostění oken. Rámy jsou poměrně tenké a při otevření tam není moc rezerva, takže 35mm desky se použít nedají - spíše 15mm OSB, což jsem tedy realizoval, protože nic jiného jsem v dané chvíli nebyl schopen sehnat a hodně to spěchalo kvůli naplánovanému zedníkovi. Ten sice nakonec nepřišel a celé se to posunulo o více než měsíc, ale já to stihl jak jsem slíbil.