Včelařina

Roje_1 Co umíme (respektive neumíme) jsou roje - umíme je chytit, usadit, ale nedokážeme jim zabránit. Asi je to nedostatkem času při stavbě, nebo se nám nechce je rušit, ale hned první rok nám ukázal, že tohle prostě děláme blbě.

BednyNaMedobrani_4 První i druhé medobraní jsme absolvovali s tím co jsme měli - s nástavky a rojáky a manipulace s nástavky byla velmi obtížná - jakmile se sáhne na rámek s medem - vytáhne se ven, omete a vloží do jiného nástavku, vždy se někde nějaký most utrhne a spodem mástavku to kape. Když to takto nesete přes koberec do kuchyně, pak to tam leží na zemi, všude jsou kapky medu, lepí to a je to nepříjemné. Sundat 30kg nástavek je jedna věc, ale pak ho vynést do schodů a táhnout do kuchyně je věc druhá, takže takto ne - na medobraní musí být bedny pro max 8 rámků, lehké a včelotěsné.

VyvarovaniVosku_9 Zpracování vosku patří ke včelařině stejně jako zpracování medu. Je to pracné, je to lepivá špinavá práce, kterou každý musí v rámci obnovy díla dělat. Jenže jakou technologii zvolit ? Zkoušel jsem to na kamnech v hrnci a není to nic příjemného. Uvažoval jsem o slunečním tavidle, ale poslední dobou od toho mám pocit lidé začali ustupovat. Brutárek, lis a podobné věci - to už začíná zavánět vysokými pořizovacími náklady a tolik včelstev abychom to uživili zase nemáme. Takže pára.

PrvniMedobrani_1 V dalším roce jsme všechna 4 vyzimovaná včelstva vytáhli na 3 nástavky - bohužel pouze 3, neodhadli jsme to a ze 4 včelstev jsme měli 7 a ještě jsme udělali 2 oddělky.

Další články...

  1. Rozhodnutí včelařit