Hlavní stránka

Dodávka oken

Toto bylo nejhorší zklamání jaké jsem kdy zažil. Předem jsem věděl, jaké profily chci a proč a tak jsem poptávku přes poptávkové systémy ladil už na konkrétní výrobky. Hledal jsem firmu, která nebude 300km daleko a za rozumnou cenu dokáže dodat kvalitní okna a dveře a taky je kvalitně namontovat. Ukázalo se bohužel, že tak jednoduché to není. Dnes už nelze dát ani na kvalitu webové prezentace, ani na rychlé reakce a dobrou počáteční komunikaci a ani na to, že na firmu neexistují na webu žádné zásadní negativní reakce. Po této zkušenosti už vím, že dát přednost firmě jen proto, že je blíž nemusí být výhra.

Když jsem v červnu 2017 objednal zaměření u firmy JSK Mont a to na základě nabídky, která byla zjevně vytvořena přes systém výrobce oken, ještě jsem netušil s kým jsem se to dal do jednání. Zaměření proběhlo celkem pohodově. Trochu mě zarazila technika (obyčejný svinovací metr v kapse), ale o způsobu montáže jsem se pobavili, pán si atypické stavební otvory nafotil a ujistil mě, že výroba trvá asi 5 týdnů a do dalších 2 se pak realizuje samotná montáž. To neznělo špatně, kdyby to ovšem byla pravda.

K podpisu smlouvy a zaplacení zálohy došlo začátkem července 2017 a podle slíbených termínů tedy mělo dojít k montáži někdy koncem prázdnin. Když jsem se v září začal pídit po tom, jak to je se slíbeným termínem montáže, nakonec jsem z nich dostal termín na 28. září. To je sice o měsíc později, než bylo původně přislíbeno, ale OK. Je to státní svátek, což mě trochu překvapilo, ale proč ne.

V den D se skoro 2 hodinovým zpožděním dorazila dodávka s velkým nepřehlédnutelným nápisem Vekra, což mě tedy zarazilo, když okna které jsem objednával nejsou od Vekry, ale dejme tomu. Vyskákali 2 maníci, které jsem si později pracovně přejmenoval na Pata a Mata, složili okna a dveře do baráku a začali zjišťovat co a jak.

Zjištění první - profily jsou předvrtané. To že se při zaměření určil způsob montáže ve formě vrtání rámů na místě podle kotvících hranolů (jinak je pod rámem všude XPS) se zjevně nedostalo dál než do mobilu člověka který to tu zaměřoval. JSK Mont to všechno objednal (a to jsem i jim ještě před nabídkou posílal přesný popis konstrukce ostění) včetně předvrtaných děr, což se může, ale u zděných domů. Možná jsem již tehdy měl Pata a Mata z Vekry nechat aby si to celé naložili a zase odvezli. Místo toho zvítězila touha mít to namontované a tak jsem je nechal improvizovat a to bohužel doslova. Vrtat skrze profily se báli, takže zvolili montáž na kovové pásky. Jenže jednak s sebou neměli originální pasky, takže na ta okna pomocí samořezných vrutů sázeli Vekrácké kovové pásky. Celé to pak vsazovali do otvorů a kotvili pomocí sádrokartonářských vrutů. Zjevně nezvládali práci s expansními páskami, ani neznali správný způsob jak okna podložit, jak dát kotvy daleko od sebe a tak dále. Zvládli za ten ten zprasit instalaci 5-ti oken načež to zabalili a odjeli.

Okna_1 Okna_2 Okna_3

 


Když jsem to celé viděl, zavolal jsem si i stavebního dozora a s fotodokumentací poslal na JSK Mont informaci, že že mi to vůbec nelíbí. Dlouho jsem z nich nemohl nic dostat, až později dorazila zpráva, že takovou zakázku nelze svěřit obyčejným montážníkům a shání někoho lepšího. O více než měsíc později konečně někoho sehnali a naplánovali pokračování akce "jak zprasit montáž oken" na 17. listopadu. Uff.

Okna_4 Okna_5 Okna_6

 

Okna_7 Okna_8 Okna_9

 

 

 

Ve stanovený den (opět státní svátek) skutečně dorazilo auto. Jenže opět nápis Vekra a když z něj vyskákali Pat a Mat a ještě jeden, kterého jsem nejdříve považoval za toho odborníka, který nejspíš tedy Pata a Mata postaví do latě. Bohužel se ukázalo, že je to nejspíš nějaký učedník, protože mu na našich oknech začali vysvětlovat jak se na ně lepí pásky (tedy vlastně jak to být nemá). Jediný posun kupředu bylo použití originál plechových pásků a silnějších vrutů. Jinak co krok kupředu, to 2 kroky zpět v jiné oblasti. Horror totiž pokračoval a vše se ještě vystupňovalo až do absurdních poloh, kdy i ten pohádkový Pat a Mat by museli kroutit nevěřícně hlavami. Klínky kterými se okna podkládají byly najednou namísto na podkladních hranolech umístěny v místě kde je pod oknem XPS, takže pokud by z nějakého důvodu začalo okno klesat, tak se do XPS spolehlivě vtlačí a tedy jsou tam k ničemu, expansní pásky začali kvůli nízkým teplotam popohánět horkovzduškou, takže se zdrcly parotěsné folie, poskodilo XPS a lepidla na páskách. Lepení pásky se provádělo na zaprášený povrch parotěsných fólií, takže nedržely a s pomocí primeru se to snažili vyřešit. Pásky vyboulené, expansní pod podkladním profilem dokonce tak, že sahala až před okno a nedalo se přes ní vůbec nalepit parotěsnou pásku. Do domu se přes 3 pásky (paropropustnou, expansní a parotěsnou) při děšti doslova hrnula voda. Prostě hrůza. A opět to zabalili s tím, že mají před sebou dlouhou cestu a zmizeli jak pára nad hrncem.

Okna_10 Okna_11 Okna_12

 

Okna_13 Okna_14

 

 


Další sliby že to dodělá někdo lepší už jsem určitě poslouchat něchtěl. Přesně vím jak by to skončilo, opět by přijela známa Vekra partička Pat a Mat a podle předchozího vývoje by to skončilo katastrofou. Nakonec jsem na konec ledna dohodl návštěvu odborných techniků výrobce oken firmy Sulko. Doufal jsem, že tu katastrofu dokáží nějak opravit, ale těm jen spadly čelisti a s vykulenýma očima chodili od okna k oknu, kroutili hlavami a vše si to zapisovali a fotili. Pak mě vysvětlili, že tak jak je to uděláno se to opravit prostě nedá a ta okna musí ven a namontovat zpět a pořádně. Musel jsem bohužel uznat, že mají pravdu. Samozřejmě vše až v okamžiku, kdy to povolí teploty. Dostal jsem od nich nabídku na demontáž, očištění a opětovnou montáž. Malinko to tady taky zaskřípalo v komunikaci, protože i když jsem nabídku obratem potvrdil, nic dalšího se nedělo. Ale chápu, že toho mají dost, takže když jsem se pídíl po tom kdy tedy přijedou, zjistil jsem, že to neprošlo kam mělo, měl jsem dostat zálohovou fakturu a smlouvu a po zaplacení by se teprve něco řešilo. Takže další měsíc a půl zdržení. No - ne tak uplně, stejně nebylo počasí.

Nakonec to ale klaplo - dorazili 25.4.2018 a rovnou ve 4 lidech. Na autě nebyl žádný nápis Vekra. Koukal jsem se dobře a všude - i do výfuku a tak jsem si hned velmi oddychl. Demontáž bohužel znamenala vytrhání i parotěsných fólií z ostění. Počítal jsem s tím, takže jsem měl připravené roličky a navíc i paropropustnou pásku pro lepší instalaci na vnější straně. Je to neuvěřitelné, ale zvládli to celé za 1 den a od pohledu je to uplně jiná liga. Odpadu bylo asi 7 velkých pytlů.

Okna_15

 


Neuvěřitelné je, že je to byl již skoro rok od objednání oken a firma JSK Mont nejevila ani nejmenší snahu instalaci dořešit. Dal jsem dohromady vyjádření stavebního dozoru, odborníků ze Sulka a s bohatou fotodokumentací a vlastním soupisem vad na několik stránek A4 předal JSK Montu. Čekal jsem ledacos, počítal i se soudem, ale poprvé za celou dobu mě JSK Mont překvapil - nakonec jsme se dohodli na tom, že hradit budeme jen dodávku oken, takže se sepsala nová smlouva, doplatili jsme jen do ceny samotné hodnoty oken a tím to skončilo. Ano - tratili jsme na tom, protože demontáž a očištění nebyla zadarmo a montáž o chlup dražší, ale pořádně a od montážníků, kteří prímo provádí školení. Beru to i jako trest za vlastní selhání při výběru firmy. Fotografie z naší původní "Vekra montáže" teď používají na školeních jako příklady k neuvěření.