Simulátor EF-2000

Asi tak 3 roky po uvedení simulátoru do provozu byl na školu zakoupen druhý lepší LCD projektor, který však nebyl využíván tak intenzivně a navíc byl malý a kompaktní, takže nás napadlo, že by to byla úplná fantazie, kdyby obraz simulátoru nebyl na relativně malé obrazovce, ale na plátně. První pokusy ukázaly, že je to realizovatelné, takže jsme přistoupili k výrobě nástavby na sedačku, kde by byl projektor umístěn. Jako plátno byla použita bílá reklamní deska umístěná šikmo tak, aby obraz nebyl lichoběžníkový. Projektor sice umožňoval korekci, ale i na maximum v tom úhlu v jakém měl pracovat nedokázal obraz zcela srovnat. Od té doby jsme na prezentační akce jezdili s projektorem a simulátor tak získal další body.

Stalo se to, co se stát nemělo - nějaký "parchant" - zjevně těžce sexuálně zaměřen na kovové součástky letadel, se pokradmu příplížil k našemu simulátoru a hrubým násilím jej zničil. Ukradl celou horní polovinu kniplu, vypáčil celý levý pultík a ukradl z něj plynovou páku. Mě to stálo více než 60 hodin práce, než jsem dal vše do původního stavu. Bohužel jsme na toto přišli pozdě (delší dobu jsme nelétali a tak nevíme kdy k tomu došlo), ale příště přijde na řadu POLICIE, otisky prstů, vyšetřování a vůbec. Docela by mne zajímalo, co s tím torzem kniplu bude dělat. Ještě více by mne ale zajímalo, co bude dělat s plynovou pákou (jde o mírně upravený, ale jinak standardní výrobek žáků. Takových se po dílně válejí tucty a on si ji dojde vyloupnout zrovna ze simulátoru (inteligent).

Asi to bude pro někoho nepochopitelné, ale létali jsme legálně (tedy na zakoupeném programu). Ostatně vše, co jsme na SSOU Vodochody používali bylo legálně pořízeno. Ať již jde o operační systémy WIN95, NOVELL, WINPROXY, OFFICE 97, AUTOCAD a další software - a to v potřebném počtu licencí. Tedy i tento program EF-2000 byl legálně zakoupen (i když zakoupení hry je pro většinu mládeže nepochopitelným jevem). Ono je pak i létání na legálním software daleko uspokojivější. Nejenom, že máte k dispozici originální manuál, ale nic nám nechybí v programu a konečně to hřeje u srdce.

První, co asi každého napadne, jestliže začneme hovořit o škole se zaměřením na letecké obory jsou patrně letadla a piloti. Že má taková škola k dispozici kvalitní simulátor se tak nějak předpokládá a málokoho napadne, že letecké obory mohou být také se zaměřením na výrobu letadel a že taková věc jako je plnohodnotný letový simulátor do výuky asi patřit nebude. Přesto je škola plná leteckých fandů a to jak mezi zaměstnanci, tak mezi žáky a proto není divu, že jsme toužili po létání a že simulátory všeho druhu byly vždy v okruhu našeho zájmu.