Hlavní stránka

Ostění oken a dveří

Hotové ostěníOproti ostatním domům tohoto typu je ten náš v oblasti oken řešen uplně jinak. Náš projektant použil na jiném domě tohoto typu postup, kdy se přerušil tepelný most podložením oken ze všech stran pomocí distančních hranolů, přes které je natažena parozábrana a pod ní je již přímo vata. Moc se mi to nezdálo, protože napojit na parozábranu v takovém provedení jakékoliv pásky musel být porod. Navrhl jsem tedy vyrobit z XPS vložky, které budou mít tyto hranoly integrovány a projektant z toho řešení byl celkem nadšený. Tak jsme se do toho pustili.

Nejdříve to chtělo odporovou pilu. Z modelařiny mi nezbyla, ale věděl jsem jak si ji vyrobit, takže to nebyl takový problém. Jde o obyčejný dřevěný rám s jedním pevným a druhým sklopným ramenem, napínací šňůra a ocelová struna 0.6mm. Na napájení jsem musel postavit zdroj. Vzal jsem starou kovovou skříňku, vykuchal původní elektroniku a nechal jsem přívodní kabel, pojistku a vypínač. Vrazil jsem dovnitř trafo 24V/350W a za něj velkej diodovej můstek, obří elektrolytický kondenzátor a čínský regulátor stejnosměrných motorů. Pak už jen to propojit s pilou a bylo možné řezat.


Nakoupil jsem XPS, který manželka s kamarádkou nařezaly na 400mm šířky (odřezky se použijí na přiteplení rámů oken) a také vyřízly rohy, takže desky dostaly v řezu tvar "T" a zapadly přímo do vazníků (většinou celkem ztuha). Postupně jsme je pak upravili na potřebné délky, vyřízli v nich zářezy na hranoly a šlo se na jejich osazení za pomoci pěny a vrutů.

Formátování desek na šířku 400mm Profilování desek do T Už jen pár desek

Pokusně vložené hotové desky Vzhled celé hotové desky Pohled ze strany vazníku

Jediné místo, které zůstalo nedořešeno jsou dveře, kde se musí navrhnout podložení na trochu jiné úrovni. Je čas nechat zaměřit okna.

Lepení Hotovo na celém domě

Po zamření a dohodnutí výšky spodní hrany ostění jsem doplnil i tuto část konstrukce. Výroba oken nějakou dobu trvala a když se blížil termín kdy by mohli volat, nasponkoval jsem do okenních otvorů parotěsnou fólii. V této fázi ještě dosahuje až k venkovní hraně ostění, ale po montáži oken se zvenku zařízne a tedy bude pouze po vnější hranu rámů.

Parotěsná folie Je tam samozřejmě přesah Sponky přelepeny a osy trámků naznačeny