Hlavní stránka

Elektro přípojka

Výkop pro kabelČEZ je monopolní moloch s oprávněním dělat lidem ze života peklo. Zvlášť když jste nepozorní při podpisu smlouvy, nebo se v té jejich odborné hatmatilce nedokážete zorientovat. Přijde mi, že schválně mlží a zašmodrchávají texty smlouvy o smlouvě budoucí, aby pak člověka donutili aby se připojil sám a na vlastní náklady.

 

Od počátku jsem se snažil projekt domu spojit s projektem přípojek, takže voda, kanalizace - vše je součástí jednoho projektu a jednoho územního rozhodnutí. U elektřiny jsem byl v klidu - jsme uprostřed obce v totálně zastavěném území, takže nám přece mus9 ye y8kona dotáhnout elektřinu až na okraj našeho pozemku. Na dobu stavby máme k dispozici elektřinu ze sousední parcely a doba stavby v pohodě překročí termín, který na to ČEZ ze zákona má. Tak proč si dělat vrásky ? Vyplázli jsme 12500 za rezervaci příkonu a byli v klidu. Zvlášť když první věc kterou jsem vyřešil byla kaplička na elektroměr.

Pak ovšem přišlo rozčarování - ČEZ zareagoval jako na potvoru hned, montéři přehodili na okraji sousedova pozemku pojistkový spodek a určili nám, že se máme připojit sem. Že je mezi námi a přípojným místem asi 8 metrů po obecním pozemku na kterém leží krajská silnice nikoho nezajímalo. Dlouho jsem té situaci nemohl uvěřit, ohradil jsem se u ČEZu, ale přišel canc plný paragrafů s analýzou že tohle oni můžou a my musíme jak oni písknou. No tě pic. Navíc začalo vyhrožování, že pokud to nerelaizujeme do určitého data, že zabaví vloženou zálohu a smluvu zruší. Neskutečný.

Takže začalo opět kolečko papírování od projektu (za který samozřejmě platíme my a ne zrovna málo), přes sousedy, souhlas obce, krajskou správu silnic, vyjádření všech správců sítí až po stavební úřad s příslušnými poplatky. Prostě komplet řízení jak na stavbu domu.

Co si budeme povídat - než jsem tohle všechno dal dohromady, prošvihli jsme o pár dnů i milostivě prodloužený termín. Ono to totiž musí končit uplně zbytečně zřízeným staveništním rozvaděčem s revizí, položený kabel se musí nechat zaměřit atd.

Ruční odhalení Cetin kabelu Výklenek pro rozvaděč

Beton nad zapískovaným kabelem A ještě výstražná folie

V trase kabelu jsme navíc měli křížení s mělce uloženým kabelem CETINu, takže se pod něj muselo ručně a teprve po délce nastoupil bagr. Nakonec se tam mihnul technik ČEZu, osadil elektroměr a dostali jsme předpis plateb za něco co ještě rok nebudeme používat. Ještě štěstí, že elektrikář i revizák byli natolik rozumní, že namontovali a následně zrevidovali něco co není staveništním rozvaděčem v pravém slova smyslu. Osadili jsme pojistkovou skříň která je finální, dovnitř přišel proudový chráníč a jistič který tam už také zůstane a na to přišla jen obyčejná zásuvka. Celé to zůstalo shozené a přelepené igelitem aby se do toho neprášilo a nazdar - bereme elektřinu dál ze sousedního pozemku kde teď bydlíme.

Nevím jestli je takové jednání ČEZu normální, nebo jestli jen zneužili situace, ale kdyby mi teď někdo nabídl, že můžu za dvojnásobné platby ke komukoliv jinému, tak snad neváhám. Každopádně všichni kolem kroutí hlavou a nechápou - od elektrikáře přes projektanta až po stavební úřad, takže běžné to asi uplně nebude.