Stavba domu

Obalení trámů izolacíPo obalení trámů pomocí asfaltových pásů (ochrana dřeva před přecházením vlhkosti ze zdiva do dřeva) bylo nutné vyzdít mezery mezi trámy. Díky tomu, že jsou trámy téměř stejně vysoké jako cihly to bylo jen o vytvoření přířezů z cihel a vyplnění mezer mezi trámy. Začal jsem nivelákem stejně jako se začínalo u dolní části zdi a krajními cihlami. Respektive se začalo přípravou - lešením, nataháním cihle do patra, vrátkem na kýbl s maltou, dořezáním cihel na rozměry tak, aby zapadly přesně mezi trámy.

Takže věnec máme, je vyzrálý a můžeme jej tedy zatížit. Nejdříve kontrola povrchu a je to - jak to tuhlo, kleslo to skoro o centimetr a pokud nechci vypodkládat (a to nemluvím o povrchu který není uplně rovný), musí se to přetáhnout nějakou finální vrstvou. Pod trámy (respektive kolem nich) přijde asfaltový pás, takže nechci, aby ho výstupky hned po položení trámu proděravěly.

Netuším, proč je tato část konstrukce pojmenovaná na výkrese jako věnec, když to není dokola domu, ale budu se držet terminologie z výkresu. Příprava začala zatlučením prken do země a vytvořením "šibenic" pro vázání armovacího koše. Pak jsem si musel udělat ohýbačku na roxory na takzvané třmínky. Těch jsem pak musel naohýbat pár desítek, protože na délce 10m jsou po 25 cm.

Vazníky není možné použít jen tak jak jsou - jednak je třeba provést máčení v bochemitu (ochrana proti houbám, hnilobě a dřevokaznému hmyzu) a navíc je třeba na jejich konce doplnit příložky, mezi které se při sestavování krovu vloží střešní vazníky.

Na hlavní nosnou zeď jsme původně chtěli zedníka. Bohužel jsme trochu přepískli odhad termínu, odmítli nabídky na srpen a když jsme se k srpnu propracovali, nebyl už nikdo volný. Nakonec jsme přemluvili jednoho dobrého zedníka alespoň na založení stavby a krátké zaučení.

Když jsme stavbu připravovali, raději jsem zvolil výrobu vazníků svépomocí než hledat někoho, kdo je vyrobí a ještě řešit další dopravu. Nářadí jako kutil použiju na stavbě i po ní, takže bylo jasno a ještě se něco ušetří.