Hlavní stránka

Další zítka s sokl před vchodem

Sokl_4 V původním projektu je vysvahován pozemek od plotu k domu, jenže to asi nebylo uplně nejlépe vymyšleno - jednak kanalizace a voda nejsou uplně nejhlouběji a nerad bych řešil zamrzání a pak - takový svah by komplikoval třeba přístup autem dolu na zahradu, takže jinak.

Původní zítku ve tvaru L upravíme a bude ve stejném stylu pokračovat a vznikne tak tvar U. To znamená, že se musí udělat základ a zítka stejná a stejně vysoká, jak to je v ostatníéch částech kolem domu. Zatímco na sokl před vchod jsme museli ručně, základy pro zítku vzal z jedné vody načisto bagr, když se řešila nádrž. A betonování se zvládne také v jednom kroku ještě s věncem na dílně. Výhodou je, že takto rozplánované to vždy hodí několik kubíků a protože je v tom i věnec, tak nás to přesvědčí vždy vzít i pumpu, která by například pro samotný věnec dílny byla příliš drahá. A když se přidá i nějaká fáze betonování retenční nádrže, už je toho celkem dost.

Sokl_1 Sokl_3 Sokl_6

Věnce mají být dva a tady se také dvojí zapůjčení pumpy a betonáž v pohodě uživí - první betonání spláchne věnec na dílně, desku pod retenční nádrž, základy pro zítku a základy pro sokl. Druhé pak druhá pozední věnec na dílně, vnitřní dno retenční nádrže, bedňáky nové zítky, doplněné bedňáky staré zítky a bedňáky soklu. V polovině případů je to pro samotný mix nedostupné a takto je to za 2 hodinky hotové.

Ručně pak budeme míchat a betonovat ještě dost po menších dávkách - na desku soklu a postupné betonování retenčky už volat mix nebudeme.

Sokl samotný vypadá asi na první pohled dost podivně, ale nalepit betonový sokl přímo na dřevostavbu zvlášť když je dole ještě plechový lem - to se nezdá jako moc ideální řešení, zvlášť když jsme to od začátku řešili jako bezbariérový vstup. Takže proto je tam odskok a posledních 25-30cm bude řešeno pochozím zinkovaným roštem.

Sokl_2 Sokl_5

Sokl_7 Sokl_8 Sokl_9