Hlavní stránka
Dokončení elektro rozvodů
- Podrobnosti
- Kategorie: Stavba domu
- Zveřejněno: 15. 7. 2020 7:10
- Zobrazení: 2431
Elektrorozvody by měl dělat elektrikář. Máme jednak elektrikáře v rodině (ale daleko) a pak známého o pár domů dál. Ten ví, že nepatřím mezi fušery, kterým je bezpečnost ukradená, takže vše bylo zahájeno konzultací.
Došli jsme k závěru, že není reálné u tohoto typu stavby, kdy se desky vnitřního opláštění opatřují otvory pro krabičky tak jak se postupně oplášťuje a kabely tahají také vesměs průběžně, aby u každého kabelu a krabičky asistoval. Patřím mezi ty, kdo jsou elektřinou tak trochu políbeni (od 3 let kdy jsem strčil hřebík do fáze ;o)), chápou všechny části rozvodů a jejich funkci a značení kabelů i praktické provedení mají relativně v malíku a co neví na to se zeptají. Bastlení mám rád, první lampové rádio jsem opravil když mi bylo 15 a od mikroprocesorů přes nabíječky, stabilizované zdroje (včetně LiIon) nemám problém nakonec ani s opravou bílé techniky, nebo teba zapojení třífázového elektromotoru přes střídač.
Rozvody vznikaly skutečně dlouho, bylo nutné je řešit spolu s rozvody počítačové sítě, koaxiálních kabelů pro TV a rádio a také zabezpečovačky. Kabely a krabičky jsem nestíhal dokupovat jak rychle mizely. Ono se to nezdá, ale i když tam není žádná inteligentní elektroinstalace, byly toho kilometry. Navíc jsem v tomto ohledu celkem maximalista - raději udělám o krabičku navíc, než pak řešit že někde není zásuvka, nebo počítačová síť.
Pak našeho elektrikáře odvezli do nemocnice s vážnou mozkovou příhodou a když se nakonec vrátil po rehabilitacích a lázních domů, musel pracovat jen po chvílích, takže jsem ho nemohl zatížit instalací takového množství přístrojů, ohýbáním se ke krabičkám nad zemí atd. Nakonec jsem tedy nakoupil a postupně osadil i všechny přístroje a nechal mu už jen finále - rozvaděč. Je to tak, že sice vím, jak bych to funkčně zapojil, zvolil bych i správné komponenty, ale tu zkušenost s nejvhodnějším rozmístěním a vzhlednost vystrojení toho rozvaděče - to by prostě tak nevypadalo a je to práce ve stoje na místě, takže by to po chvílích již snad mohl zvládnout.
Abych mu to maximálně usnadnil, nastartoval jsem CAD a zakreslil jsem vše dle reality včetně vyznačení typů kabelů které kam vedou, typů vypínačů atd. Všech cca 60 okruhů jsem poctivě oštítkoval podle nového označení, dle dohody v rozvaděčí metr rozholil a vyndal a donesl mu vnitřní rám s DIN lištami a svorkovnicemi a tabulku se seznamem okruhů. Protože do té doby byl rozvaděč dočasně rozvaděčem staveništním, musel jsem z něj vyházet hlavní jistič, chránič, podružné jističe a zásuvky a to nejdůležitější přehodit do malého plastového rozvaděče, který se mi bez užitku válel ve skříni. Běžela nám tu už rekuperace a poctivě dochlazovala co do domu nahnalo slunce, takže bylo důležité to udržet v chodu. Navíc jsem občas potřeboval i někde svítit na jinou práci.
Za pár dnů dorazil vnitřní rám osazený přístroji a základním propojením. Pak dorazil i mistr elektrikářský a za 2 dny to nadrátoval. Pak si ještě odnesl kryty a když je vrátil byly přehledně popsané. A od té doby vše funguje jak má. Některé jističe zůstaly zaplombované, aby je nebylo možné omylem nahodit - někde totiž ještě není vše hotovo - podružný rozvaděč v dílně, některé venkovní rozvody jako je třeba čerpadlo v retenční nádrži, pohon brány, obě koupelny a podobně.