Hlavní stránka

Rozhodnutí stavět

V roce 2008 jsme dostali od manželky rodičů pozemek s 1200m2 plochy. Šlo o zahradu uprostřed zástavby s fousem pozemku sahajícím k silnici. Dělala se tehdy kvůli tomu i změna hranic aby ten fous byl dostatečně široký a vešla se tam případně i garáž. V té době jsme ale ještě o stavbě domu jen snili a jakou by měl mít podobu a kdy bychom se do toho mohli vrhnou jsme ještě netušili. V každém případě jsme založili nějaká ta stavební spoření a začali intenzivně spořit. Do toho přišel na svět Filípek a měli jsme úplně jiné starosti.


Tehdy jsme ještě netušili, že dle zákona je celý fous směrovaný k silnici v ochranném pásmu památného stromu, takže když jsme na to přišli (a dotaz na stavebním to potvrdil), došli jsme k závěru, že to byly vyhozené peníze za převod a úpravu hranic. Tehdy jsme ale měli ještě takové tendence začít menší relaxační stavbou kde bychom se jen rekreovali - měl jsem ve 3D navrhnutý domeček s obytnou půdou vhodnou na přespání a dole saunu, místnost s ochlazovacím bazénkem a velké prosklené a zastřešené posezení pro následnou relaxaci. Samozřejmě to zůstalo jen ve fázi 3D modelu a zahrada se mezi tím proměnila v dětský lunapark zahrnující kolotoč, pískoviště s tee-pee nadstavbou, skluzavku, dětský domeček, skládací bazén, posezení, trampolínu, ohniště, lanovku a tak dále.

Průběžně jsem sledoval nabídky nemovitostí v okolí, stavební systémy a utvářel si představu budoucího bydlení. Od počátku jsem směřoval k pasivnímu domu, jen materiály kterými bych takový dům stavěl se průběžně měnily stejně jako systémy pro TUV a vytápění a to tak, jak se na odborných diskuzích poukazovalo na výhody a nevýhody jednotlivých systémů. Co mě trápilo nejvíc ale byly peníze - sice jsme celkem spořili (ne zrovna malou částku) na celkem 4 stavebních spořeních, ale nechat si za to postavit dům na klíč byla dost fantaskní představa a je do teď. Zadlužit se a uvázat na 25 nebo 30 let a splácet desetitisícovou částku (ne-li víc) měsíčně mě samozřejmě dodnes děsí. Zvláště při vrtkavosti zdraví, ekonomiky a možnostech zaměstnání.

Pak přišla rána z čistého nebe - objevil jsem stavební systém pana Jiřího Svobody. Sice jsem původně moc nadšený pro dřevostavby nebyl, ale tento systém je uplně něco jiného - dřevo je použito jen v nezbytné míře, vnější i vnitřní omítky jsou na štěpkocementových deskách (žádné OSB) a je tam cihlová nosná zeď, betonové podlahy a minimum polystyrenu jen pod dolní podlahou. Cena za výstavbu je skoro neuvěřitelná a téměř se na tom nedá nic zkazit. Stavebníkův sen.

Jana sice pořád žbrblá, že jsme měli stavět už před lety, že to bude trvat a tak, ale myslím, že je v duchu ráda, že už se začíná něco kolem našeho bydlení v paneláku dít.

Někdy v březnu 2014 jsem se s vidinou pasivní dřevostavby dle pana Svobody pustil do studia předpisů. Do CADu jsem si natáhl fotomapu a na ní přesně zakreslil hranice pozemku tak, aby to celé bylo 1:1 a mohl jsem odměřovat a šoupat si kostičkama po pozemku. Zkoušel jsem ledacos, ale skoro to vypadá, že se tam nevejdeme - tedy pokud chceme zachovat celý ten ansámbl dětských atrakcí. Ono než to postavíme, tak Filípek z některých vyroste, jiné zchátrají, takže to snad půjde. Ale strávil jsem nad tím vším snad 150 hodin a výsledkem bylo, že nabitý informacemi jsem Janě skoro všechno co navrhovala musel vyvracet a když jsem to proložil informacemi o památném stromu a jeho ochranném pásmu a všech důsledcích, museli jsme toho nechat.

Jana v té době navíc dálkově studovala (dělala si BC.) a kdykoliv jsem já pokročil v bádání a měl informace k budoucí stavbě, buď byla tak hotová, že spala, nebo se šprtala na zkoušku a neměla čas a energii na dlouhé debaty o budoucím bydlení. Do vybraného stavebního systému jsme se maximálně snažil zakomponovat představy nás obou, ale spousta věcí je nakonec kompromis, protože jakkoliv je ten vybraný stavební systém jednoduchý, nakonec jste stejně svázáni jeho pravidly a nemůžete si dělat co se Vám zlíbí. Takže jsem kreslil, mazal, kreslil, mazal, začal na rozměru domu 8x9m a přes 8x10, 9x10 skončil na 9x11 a samostatně stojící dílně.

Kontaktoval jsem přímo pana Svobodu, poslal jsem mu náš návrh, dokonce jsem mu pomáhal s vydáním jeho publikace o stavbě jeho Systémem (hledal jsem mu tam překlepy a chyby v obrázcích). Nakonec mě nakontaktoval na jeho kolegu architekta, který se byl ochoten ujmout kreslení, ale buď se mu nelíbilo, že jsem to již měl navržené (jeho atelier dělá jinak takové ty šílenosti co se líbí jen architektovi a individuu co si to pak skutečně postaví a musí v tom žít ;o). No - co si budeme povídat, i když jsme se téměř dohodli, nakonec se termín návštěvy odkládal tak dlouho, že jsem ztratil trpělivost a obrátil se na DohnalStav, kteří mají asi nejvíce domů tímto systémem nakreslených a velmi rychle jsme se dohodli, pan Dohnal (syn majitele firmy) nás navštívil, udělali jsme nějaká měření na pozemku a my měli během chvilky v ruce první studii a návrh osazení staveb na pozemku.

Dlužno podotknout, že po jednání na stavebním úřadu jsme se rozhodli řešit příjezd jinou cestou a znovu se pustit do výměn pozemku. To jsme ještě netušili co bude následovat.