Hlavní stránka
Podsyp a podlahový polystyren
- Podrobnosti
- Kategorie: Stavba domu
- Zveřejněno: 12. 10. 2018 12:34
- Zobrazení: 4348
První domy postavené tímto způsobem používaly jako podsyp suchý písek. Podsyp je pro takovou vrstvu polystyrenu poměrně důležitý, protože eliminuje dutiny a tím budoucí pokles podlahy po zatížení.
Po dohodě s projektantem byl písek nahrazen již ve fázi projektu podsypem Farmacell, který má tu vlastnost, že se jednotlivá zrna do sebe po zatížení zaklesnou a již se ani nehnou. Písek takovou vlastnost nemá, zrna se vibracemi různě přeskupují a to samozřejmě nechceme.
Aby byl podsyp rovný, bylo třeba předem zjistit, kde je nejvyšší bod betonového potěru (respektive na něm nalepených asfaltových pásů a od tohoto bodu se odpíchnout. Toto místo bylo nalezeno víceméně podle předpokladů v místě předsíně (deska tam byla trochu vyšší než okolí) a měřením pomocí optického niveláku bylo zjištěno, že oproti nejnižšímu místu (lavor na desce) je výš o celé 3cm, což je poměrně dost. Střední vrstva podsypu měla být kolem 1.5cm, takže někde budou 2cm, někde 2.5cm, někde 0.5cm a v kritickém místě budou 3cm. Nakoupil jsem tedy pytlovaný podsyp s větší rezervou, kterou kdyžtak využiju na podobný účel u dílny a vyrobil jsem si velice jednoduchou náhradu za profesionální sadu pro podsypávání podlah u suché výstavby. Ta sada stojí jinak tisíce a dá se půjčit za pár stovek, ale když zvážím, že si mohu vybrat 2 rovné střešní latě a vzít prkno, do kterého na koncích udělám zářez ve hloubce této latě a mám vlastně to samé, tak bylo rozhodnuto - nic se shánět nebude. Za čtvrt hodinky bylo vybráno a vyrobeno. K tomu jsem vzal samozřejmě nivelák (tentokrát laserový), vodováhu a pěkně jsem si podsypal 2 latě a usadil je do roviny stěně jako by se to dělalo u originál sady - nivelák a vodováha. Pak už jsem vždy jen vysypal rozumnou vrstvu, stáhl latí a jakmile byla volná plocha, kladl na to opatrně desky polystyrenu, po kterých se dalo ihned chodit aniž by se do podsypu zamačkávaly (mohl jsem klidně položit desku, stoupnout na ní, dát ji pryč a nebylo znát, že by tam kdy byla.
Podlahový polystyren po první vrstvě o tloušťce 100mm odděluje parotěsnou fólii. Rozhodl jsem se napojit fólie u obvodových stěn a protáhnout je v ploše v souvrství polystyrenu až k centrální nosné zdi, kde jsem fólii napojil na tuto zeď pomocí mastic tmelu a dřevěných lišt. Tím se obálka domu zcela parotěsně a vzduchotěsně uzavřela. Po další vrstvě opět 100mm následovalo položení rozvodů vody a jejich vyústění do budoucích příček, na což přišla konečná vrstva polystyrenu o tloušťce 80mm (celkem tedy 280mm) a 20mm tlustá systémová deska pro podlahové topení. Izolace podlahy tedy činí rovných 300mm. Po odlití betonu, ani po dalším budoucím zatížení nebyl zaznamenán žádný pokles podlahy. Použit byl EPS150, což spolu s podsypem k tomu jistě přispělo.