Rekonstrukce, dílna

Nikdy jsem si nepředstavoval, že budu vymýšlet a stavět skutečný kolotoč. Pak ale přišel na svět Filípek a o náplni práce na nejbližších několik let bylo rozhodnuto - zahrada se postupně změní v dětské hřiště, protože kdo si hraje nezlobí a to platí nejen o dětech. Že nezačnu pískovištěm, ale kolotočem byla tak trochu náhoda - původní nápad postavit později malý kolotoč kde se děti odstrkávají nohama vzal za své, když jsem na Aukru objevil motor s převodovkou s výstupními otáčkami 22ot/min, dostatečným výkonem a slušnou cenou. Jana zase objevila v bazaru houpací koně a podobné příšery a nápad byl na světě.

Tohle je poměrně častá součást vybavení hřišť a zahrad, takže celkem logicky jsem se pustil do plánů i na konstrukci takovéhoto domečku. Jako první mě zaujaly malé domečky seskládané z palubek. Přišlo mi to jednoduché a rychlé, ale pak zase příliš malé. Jak to dopadlo ?

Zná ji asi každý - je součástí mnoha zahrad a ani my jsme si nedovedli představit zahradu bez této univerzální dětské atrakce. Protože kupovat něco tak jednoduchého by bylo nedůstojné, samozřejmě jsme se pustili do vlastní stavby. Cílem bylo nejen vytvořit klasickou dětskou atrakci, ale udělat na ní i sérii vylepšení a připravit ji na další rozšiřování.

Ne - nemám v úmyslu popisovat jak někde na smetišti vyhrabat to či ono a pak to použít na stavbu pískoviště. Odpadem myslím ekologicky recyklovaný plast, ze kterého se vyrábí ekvivalent dřevěných dílů. Stavět z něčeho takového má hned několik výhod.

Po zkušenostech s kartušovou filtrací, kterou bylo třeba neustále čistit (i několikrát za den), s přihlédnutím k životnosti papírového filtru a jeho účinnosti, kdy ani po 24 hodinách chodu nebyla vody zcela čistá jsme si řekli dost. Čerpadlo bylo kvalitní - používáme jej již několik let bez závad a rovněž docela silné - pokud lze z proudu vody tryskajícího z 32mm trubky soudit, takže je určitě použitelné i pro pískovou filtraci, takže stačí, když postavíme filtr.

Tabulové nebo hydraulické nůžky nebývají zrovna běžnou součástí vybavení domácí dílny. Ve chvíli kdy potřebujete rozstříhat několik plechů 2 x 1 metr, můžete buď shánět v okolí kdo má nůžky schopné 2m dlouhého střihu, nebo si můžete vybavení dílny rozšířit o poměrně jednoduchý a levný přípravek, který Vám pomocí úhlové brusky a tenkého rozbrušovacího kotouče umožní plech rozříznout.