Hlavní stránka

Postup rekonstrukce v obrazech

Tento postup vychází z databanky fotografií, které jsme samozřejmě v průběhu všech prací pořizovali. Časový sled zde uvedených operací je v tom pořadí, v jakém jsme tu kterou činnost opravdu prováděli.

Jak jsme postupovali:

Fotografie Komentář
Po odstranění všeho co šlo jsme se vrhli do škrábání omítky. Původní záměr odstranit pouze malbu totiž ztroskotal na tom, že se omítka místy dala oškrábnout až na panel daleko snadněji, než šla dolů barva a lepidla po tapetování. Kromě stropu jsme tedy odstranili vše až na panel a nevynechali jsme ani linoleum, které rovněž ledacos pamatovalo.
Okna jsme připravili na plánovanou výměnu tak, že jsme odstranili krycí lišty a vylámali vrstvičku malty, která kryla smotky izolace vložené do mezery mezi oknem a okolními tvárnicemi (tato jediná stěna není panelová, ale je z měkkých tvárnic). Teď se dá poměrně snadno změřit přesný rozměr stavebního otvoru a i demontáž bude o mnoho jednodušší.
Na štukování jsme si pozvali zedníka, který občas zaskočil po práci a připravené stěny postupně opatřil KERAŠTUKem. Tak nějak souběžně byli přizváni i odborníci na nivelační stěrku, které na našich 40m2 spotřebovali 8 pytlů. Až takoví odborníci to ale bohužel nebyli, neboť stěrka místy popraskala a v předsíni pod dlažbu bylo nutné kus vylámat a nahradit.
Další fází byla stavba nových sádrokartonových příček. Sádrokartonář v příbuzenstvu to zvládl levou zadní a spolu s elektrikářem (další příbuzný) byly stěny připraveny na instalatéry a uzavření stěn. Mezi tím jsem ještě stihl natahal rozvody počítačové sítě a koaxiální kabely pro TV.
Instalatéři se na připravený polotovar koupelny vrhli a během dopoledne přeřízli a posadili níž vyústění odpadu, upevnili držák závěsného WC a natahali všechny přívody vody i odpady.
Následovalo uzavření stěn a tedy konečně fáze, kdy se prakticky veškerých prací ujímáme sami.
Ze všeho nejdříve jsme napenetrovali koupelnu hloubkovou penetrací a v místě sprchového koutu opatřili všechny prostupy a rohy izolačními pásy a stěny okolo první vrstvou hydroizolačního nátěru (tzv. tekutá fólie) od firmy HASOFT.
Po 3 nátěrech byla koupelna připravena k obkládání.
Začali jsme sprchovým koutem, kde jsme chtěli mít dlaždice pokud možno celé. Začali jsme druhou řadou dlaždic odspodu a pomohli si ke zdi připevněným profilem zbylým po sádrokartonářích. Po obložení stěny a demontáži pomocné podpěry již bylo snadné položit i spodní řadu s dostatečnou mezerou i pro podlahové dlaždice a spáru.
Mezi tím dorazila objednaná plastová okna s protisluneční úpravou, bezpečnostní fólií, již namontovanými žaluziemi a novými vnitřními parapety. Montáž provedla včetně demontáže původních oken dodavatelská firma.
Tím je na štukování připravena i poslední stěna, takže jsem protáhl posledních pár napájecích kabelů včetně sdělovacích (TV, počítačová síť) vrtačkou vyfrézovanými drážkami a kabely zajistil sádrou. Zedník může nastoupit.
Ale vraťme se ke koupelně, kde proběhla asi nejnáročnější fáze obkládání - obklad WC soklu. Zbývá poslední malá stěna, ale na to potřebujeme revizní dvířka. Ta objednaná bohužel dorazila v rozkladu (nekvalitní bodové svary) a navíc šlo konstrukčně o naprostý propadák - plech a magnety.
Objednal jsem proto tlačné zámky s tím, že dvířka vyrobím sám a mezi tím jsme položili podlahové dlaždice (na koso).
Dvířka jsem vyrobil z duralového profilu 15x30, pianového pantu, kusu sádrokartonové desky a haldy nýtů (dutých i se zapuštěnou hlavou). Po osazení se staly atrakcí koupelny, protože je teď každý zkouší otvírat a zavírat ;o).
Po instalaci dvířek zbývalo obložit tuto jedinou stěnu a bylo hotovo. Po vyspárování a zasilikonování rohů můžeme směle konstatovat, že existence dvířek je zrakům návštěvníků skryta a celá koupelna vypadá dle našich představ.
Další v pořadí je obklad podlahy v předsíni.
Na strop v koupelně jsme aplikovali přibarvenou hmotu obsahující dřevěné kousky, což vytvořilo velmi efektní výstupky a zakrylo dokonale původní flekatý strop.
Nedočkavě jsme před opětovným nástupem instalatérů pověsili skříňku se zrcadlem a přistavili skříňku s umyvadlem.
Instalatéři přijeli, nejdříve se zhrozili ze jsme zastavěli přístup k uzávěrům vody, ale když jsme jim ukázali skrytá dvířka, došlo na opětovné otevírání a zavírání. Nainstalovali nám sprchovou vaničku, baterie a osadili závěsné WC.
Od teď "to" nemusíme držet, nebo chodit na kýbl. Od této chvíle bude naše další působení zde naprosto v pohodě.
Obkládání komory byla již jen rutina. Koupili jsme na to výprodejovou dlažbu, která nám vyšla na dlaždici přesně a na obklad stěny nad podlahou jsme využili část přebytku z koupelny (zbylo několik balíků)
Abychom později znovu nemuseli pracovat s lepidlem a spárováním, rovnou jsme obložili i kuchyň. Linku asi nebudeme mít dříve než za rok, ale bude tu plovoucí podlaha a té by jistě obkládání nesvědčilo.
Po vymalování ložnice jsme se vrhli na obklad stropu. Stropnice jsme měli zakoupeny již několik měsíců a nalepit je byť jen v této jediné místnosti zabralo docela dost času - zvláště, když to člověk chce mít udělané pořádně.
Následovalo malování obývacího pokoje, kuchyně, předsíně a stropnice ve všech těchto místnostech. Ke zprovoznění bytu již nám toho příliš mnoho nechybí.
Pokládání plovoucí podlahy jsme si natrénovali v ložnici, což je poměrně malá místnost asi 2.8x3.5 metru. Výsledek nás mile překvapil - plovoucí podlaha Parador (výroba v Německu) skutečně umožní až pozoruhodně dobrý výsledek bez viditelných spár.
7 metrový prostor obýváku spojeného s kuchyní jsme pokládali původně za problém, ale když byly položeny první dva pruhy a třetí sedl naprosto bez problémů, začalo to vypadat nadějně. Celý prostor téměř 20m2 rozdělený v jedné části stěnou vystupující do prostoru byl položen velmi rychle a v naprosté pohodě (až jsme se divili jak to bylo snadné).
Po položení plovoucí podlahy následovalo upevnění držáků podlahové lišty. Vybraná lišta umožňuje kdykoliv vést tudy nějaké kabely, což je výhoda.
Všechny spoje lišt, zakončení a rohy jsme vybavili stříbrnými plastovými přechodkami, které kryjí případné nepřesnosti a hrany.
Nově koupený domácí telefon jsem zapojil, upevnil a připojil k němu vlastnoručně postavený tříhlasý gong, neboť se tento telefon se zvukem cvrčka opravdu nedal poslouchat.
Osadili jsme záclonové konzoly. Vzhledem k tomu, že zeď obsahuje v místě předpokládaného upevnění jen lehce zamáznutou mezeru vyplněnou stavební pěnou, bylo nutné vyrobit pomocné dřevěné držáky a konzoly uchytit výš.
Na řadu přišly samozřejmě i prahy mezi předsíní a pokojem a předsíní a ložnicí.
Výhodou těchto podlahových lišt a jejich úchytů je možnost vedení kabelů. Využili jsme toho v obývacím pokoji, kde bylo nutné na panelovou stěnu instalovat několik dvojzásuvek. Kabely k nim samozřejmě vedou za podlahovou lištou.
Dokončení elektriky znamenalo osazení vnějšího třífázového jističe, vnitřní rozvodné skříňky, všech zásuvek, vypínačů, krabiček a světel. Pak ještě přišla na řadu revize a nový třífázový elektroměr.
V koupelně byl osazen sprchový kout - snížený typ určený speciálně pro tento typ vysokých sprchových vaniček. Namontovali jsme i nový sprchový set a rohovou drátěnou poličku.
V ložnici jsme pověsili stropní ventilátor s trojicí halogenových bodovek. V létě tu bude určitě příjemně.

Návrh kuchyně jsme vytvořili v programu KitchenDraw. Vzhledem k tomu, že nebylo z hlediska barev k dispozici přesně to co jsme chtěli, byl návrh spíše orientační. V reálu je pracovní deska tmavší a povrch světlejší. Zatím není namontována digestoř (ta je na cestě) a mikrovlnka i lednice jsou jen provizorní, ale všechno bude.