Hlavní stránka

Roje

Roje_1 Co umíme (respektive neumíme) jsou roje - umíme je chytit, usadit, ale nedokážeme jim zabránit. Asi je to nedostatkem času při stavbě, nebo se nám nechce je rušit, ale hned první rok nám ukázal, že tohle prostě děláme blbě.

A jsme řekl bych nepoučitelní ;o). Dnes už máme lecos nastudováno lépe, teorie o včasném rozšiřování, pravidelném vylamování matečníků - to je všechno jasné, ale pak přijde čas, kdy by se člověk měl do včelstev podívat a najednou prší a prší, nebo je 12 stupňů a prostě se nic neudělá a za týden volá soused, že máme u něj na stromě úrodu. Naštěstí lítají výhradně k sousedovi, který je kamarád, takže jsme odchytili asi vše co se vyrojilo. Tedy historicky až na 2 roje - jeden se zvednul a zmizel v dáli v okamžiku, kdy jsem si na něj chystal věci a druhý zdrhnul z odchytové bedny, protože jsem blbě zavřel víko.

A pak tu mám jeden případ samochycení roje, který je celkem unikátní - v rozestavěné dílně byly uskladněny nástavky a některé i s rámky. Je to kupodivu na opačnou stranu, než se obvykle roj usazuje, ale přidu do dílny a slyším divný bzukot od uskladněných nástavků - kouknu zezhora a on v tom roj. Našli si to jako bydlení. Tak jsem to opatrně přiklopil víkem (nakoso aby mohly lítat) a šel připravovat další rámky s mezistěnami abych je mohl přesunout na místo. To jsem udělal a roj mi pak na tom místě zůstal a v pohodě dál fungoval.

Roje_2 Roje_3