Hlavní stránka

Přivezení oddělků

Oddelky_1 Oddělky byly ze 2 zdrojů, odstup mezi přivezením asi 4 týdny. Samozřejmě, že to byl hodně velký zážitek.

U prvního včelaře se oddělky překládaly do přivezených XPS krabic, keré jsem pro tento účel vyrobil. Dělal jsem je poctivě tak, aby posloužily v dalších letech na vlastní oddělky. Na místě u včelaře následovalo naše první setkání s živými včelami, na což jsme se vybavili černými tričky se včelkou májou a včelařskými klobouky. Včelař (prodejce) nám ze svého nástavku kde měl oddělky připraveny rámky přendal do našeho, takže jsme viděli všechny rámky, zásoby, plod a tak. Bylo to velmi brzy ráno, takže o nějaké létavky jsme asi přišli, ale snad ne o moc.

Druhý včelař byl od Prahy a ten přendávat rámky nechtěl - kvůli létavkám. Raději nám půjčil své bedny na oddělky proti záloze. Trochu jsem měl pocit jako když kupuju zajíce v pytli, ale protože se oddělky nakonec co do síly vesměs srovnaly, smysl to nejspíš mělo. Bedny jsem měl u sebe ještě poměrně dlouho než jsem je vracel, protože cestu jsem kolem neměl, ale zálohu jsem vrácenou dostal a ani nehuboval ;o)

Oddelky_2 Oddelky_3 Oddelky_4

Ale zpět k oddělkům. V té době jsem ještě pod vlivem různých videí chodil ke včelám v tričku a bez rukavic - jen s kloboukem. Syn na videa tolik nekoukal, takže používal kosmonauta. A dlouho jsme oba čekali, než přišlo první žihadlo. Další rok už tak klidné naše včely nebyly. Začínali jsme bez souší, takže oddělky musely vše vystavět a do srpna toho stihly opravdu hodně - všechny jsme je vytáhli na 2 bedny a ta horní byla v podstatě celá plná zavíčkovaných zásob cukru a toho co si kde nanosily. Krmili jsme ze začátku Apivital těstem s extra dodávkou vody do kapsového krmítka a později roztokem cukru do krmítka stropního.

Oddelky_5 Oddelky_6