Hlavní stránka

Hotová konstrukce střechyNejsem typ, který leze po střechách - ostatně medvědi na střechu nepatří, ale sestavení její konstrukce z připravených vazníků - na to jsem si ještě tak nějak troufal - samozřejmě s pomocí rodiny a přátel. Tady se totiž budou tahat do výška celkem těžké kleštiny (máme je 200x70mm a 7m délky) a samozřejmě střešní vazníky. Zbytek je vlastně jen montáž (svorníky, vruty). Tesařina v pravém slova smyslu veškerá žádná.

První co bylo potřeba připravit byly pomůcky pro podepření kleštin a vazníků. Musí být dostatečně bytelné aby se na ně daly umístit kleštiny a pak si na kleštiny naházet prkna, palety a ještě tam bude muset vstoupit člověk. Zdá se to hodně, ale zeď na které budou kleštiny ležet je víceméně skoro na středu, takže většina hmotnosti bude ležet pouze na ní.

Pomocná montážní konstrukceKleštiny jsou připravenyPrvní vazníky jsou nahoře

Sestavil jsem tedy skoro 3m vysoké  a 4m dlouhé kozy na 3 nohách umístěné 1.5m od stěnových vazníků a zavětrované tak, aby se nemohly ani pohnout (včetně ukotvení k podlaze). Tím to samozřejmě nekončí - nechci vazník zapírat mezi příložky a opírat z boku o kozy, ale chci aby se do správného úhlu nastavil sám. Proto na něj namontujeme vždy ještě 4m vysokou podpěru, která jej zapře vůči podlaze a vydrží tam až do ukončení montáže každé dvojice vazníků.

V sobotu ráno se ještě dokončovaly - držáky pomocného sloupku, natavení asfaltových pasů na vršek zítky, pomocné sloupky, doladění polohy lešení, složení nadbytečného lešení a podobně. Než jsme začali, bylo skoro 11 hodin. Zahájili jsme to vytažením kleštin nahoru na zítku a pomocné podpěry - při 7m délce a rozměru 200x70mm to byla celkem fuška, ale pořád celkem pohodová záležitost. Následovaly střešní vaznky 2-5 s tréninkem použití a ustavení pomocné podpěry. Naštěstí to fungovalo a i když jsme tam chvílemi trochu zmateně hledali tu či k terou část nářadí, celkem to šlo. Oříšek byly střešní vazníky 1 - ty jsou mimo půdorys podlahy, takže padaly různé návrhy jak to vyřešit. Začalo se ale rychle stmívat a nezbylo než to nechat na druhý den. Téměř potmě jsem ještě montoval poslední kleštinu na připravené štítové vazníky (není pod ní zeď a vazníky ji nesou místo ní).

Tanec na paletáchKrajní vazník je trochu oříšekUsazení krajního vazníku

Druhý den nás čekal onen oříšek v podobě krajních vazníků. Přemýšlel jsem o sestavení s pomocnými prkny na zemi a vytažení navijákem a podobných metodách, ale nakonec jsme to udělali nejjednodušeji jak to šlo - na usazení vazníky se připevnily 2 trámky, kterými se nahradí podpěra. kterou tady nebude možné použít. Nahoru jsme v prostoru nad podlahou vytáhli vazník co nejvýše to šlo, opřeli jej o pomocný trámek a posunuli co nejvíce k připravené kleštině. Bylo nutné dostat jej na druhou stranu, takže jsem ji na podpěrném trámku zhoupnul a přehodil na druhou stranu, pak se vazník sesunul zpět a zaklínil na místo kam patří. To samé pak ještě zrcadlově na druhé straně. Naštěstí se nahoře vazníky potkaly naprosto přesně. Tohe byla asi nejhorší část stavby krovu a bohužel nás to čeká ještě jednou na opačné straně.

Následovalo odstranění lešení a pomocné konstrukce do této chvíle podpírající kleštiny. Vše v pohodě, pokračujeme dál. Postavili jsme podpůrnou konstrukci v polovině domu na 3 další vazníky (z toho jeden nad otvorem schodiště). Pod schodištěm jsme raději postavili další lešení s podlážkami uplně nahoře. Další kleštiny a střešní vazníky byly skoro již rutinní záležitostí, jen nás nakonec vyhnal déšť. Stejně bychom ale kromě dokončení spojení s okolní konstrukcí moc dalšího udělat nestihli - musely by se přesunout podpěry a lešení a to je věc, kterou zvládnu udělat sám v průběhu týdne. Uvidíme jak to bude s počasím, ale posledních 5 vazníků si necháme na další víkend.

Nebezpečný krajní vazníkZpůlky hotovoJako obří voliera

Další víkend nasněžilo a k tomu mrzlo. Ráno jsem odházel asi 2 cm vrstvu sněhu z podlahy prvního patra a zkoušel odškrabat i námrazu, ale měl jsem pocit, že čím více to čistím, tím více to začíná klouzat. To samé s podlážkami na lešení. Celkově nic moc, ale dodělat krov bylo doslova nutné. Podpěry a přesun lešení jsem stihl v týdnu, takže jsme začali alespoň přesunem kleštin nahoru. Vlastně jsme jich ještě 9 dalších přesunuli do zásoby na půdu, protože tu budou tvořit křížovou konstrukci nad kleštinami pro položení podlahy. Do této výšky by se to po pokrytí střechy už dostávalo hodně špatně. Celkem šlo tedy nahoru 18 kleštin. Celkem to šlo, takže jsme pokračovali vazníky. Za sobotu jsme vcelku v pohodě dali nahoru 4 zbývající dvojice vazníků a poslední vychytávku v podobě dvojice s kleštinou mimo půdorys podlahy jsme si nechali až na neděli. Ráno jsme pak připravili poslední kleštinu, doplnili nějaké vruty a svorníky, připravili si pomocné trámky a pak už dostat nahoru jen ty zbývající 2 vazníky. Dali jsme to a protože tchán je tradicionalista, museli jsme sehnat, ozdobit a přitlouct na vrcholek krovu březovou májku. Vypadá to trochu zvláštně - nemá to stěny, krov zvláštní a na tom májka, ale co, tradice je tradice ;o)

Po demontáži podpěrHřebíkový dorazPomocné montážní podpěry

Napojení kleštin na vazníkyBudoucí půda

BřízkaDetail spojení vazníků

Sdílet

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn