Hlavní stránka

Stropní výlez

StropniVylez_1 Stavba pasivního domu vyžaduje občas investici, kterou by člověk normálně asi neudělal a právě stropní výlez je jeden z příkladů - nenápadná dvířka ve stropě a stojí skoro to samé jako vchodové dveře. Řešit to ke konci stavby, hodně bych se ošíval.

Když jsem hledal alternativy, moc toho na výběr nebylo - buď certifikované Wippro pro pasivní domy z Rakouska, nebo nic. U nás se později našla také jedna firma, ale nebyli schopní dodat žádné technické řešení pro napojení na parotěsnou fólii a ani z hlediska těsnění (neprůvzdušnost) dvířek to nebylo nic světoborného - alespoň v té době kdy jsem to objednával.

Proto jsem nakonec rovnou objednal stropní vlez od Wippro a sadu pro montáž do pasivního domu. Netušil jsem jak pozdě to budu potebovat, takže nakonec ležely v garáži asi 2 roky než na ně přišla řada - prostě jsem si nechtěl přiznat, že tak rychle ta stavba nepůjde.

První výzva byla dostat to do patra - ještě nebyly schody, jen lešení ve schodišťové šachtě. Ono je to vesměs ale jedno - ty schody jsou sestavené a zabalené, samotné schůdky celokovové, je tam OSB a oplechování izolovaných dvířek, takže to celé váží docela dost, je to objemné, takže po schodech by to stejně bylo docela komplikované. Nahoru jsme po lešení dostali bojler i rekuperaci, tak proč ne tohle. Takže se šlo na to a za chvíli už byl balík nahoře v ložnici, kde ještě nejakou dobu zůstal.

Jakmile uzrál čas, bylo nutné připravit instalaci. Parotěsná folie byla v montážním otvoru připravena tak, aby ji bylo možné vytáhnout ven a udělat zpětný spoj - tedy jaký si lem kolem otvoru. Wippro používá expansní pásku a speciální lepící pásku, kterou se oblepí a utěsní napojení ocelové konstrukce na OSB, takže se nejdříve po rozbalení doplnily pásky, připravilo se zavěšení na vrátek a balíky polystyrenu pro jištění konstrukce při cestě nahoru. Dobře jsem si připravil nářadí, které budu potřebovat, přesunul se na půdu, kde jsem měl zavěšení vrátek, rodinka mi odstranila štafle, posunuli vlez pod otvor a já začal navíjet. Těsně před tím jsem aplikoval na hranu po obvodu expansní pásku, takže ny montáž byla nějaká ta půl hodinka, což bohatě stačilo, protože vše vyšlo napoprve. Rodinka pro jistotu postupně pod stoupající konstrukci podkládala balíky polystyrenu, kdyby vše selhalo a celé se to utrhlo (v podstatě téměř nulová pravděpodobnost, ale náhoda je blbec). Vlez dosednul, byl zajištěn připravenými příložkami a závitovými tyčemi a bylo možné jej poprvé otevřít a vyklopit schodky, které k memu překvapení bez úprav dosedly na podlahu a bylo možné rovnou sejít dolů. Po nabobtnání pásky se kovová konstrukce (plechový lem) dokonale napojil na parotěsnou pásku.

Následovalo kochání se výsledkem, focení a obligátní "A je to" zhoupnutí pokrčené pravé ruky. Samozřejmě to tím nekončí - mezera mezi OSB bednou vlezu a okolní konstrukcí stropu se musí zezhora vyplnit vatou a nějak překrýt spáru, což bude předmětem pozdějších prací (zatím to plní funkci tak jak to je). Podle chování v zimě, naměřených teplot na povrchu atd. pak možná dojde i na nějaké doplňující izolační víko zhora, nebo nějaké zábradlíčko (to je už otázka dalších zkušeností).

StropniVylez_2

Každopádně zkušenosti ze zimy ukazují, že to funguje velmi dobře - žádné mokré fleky kolem, plech není nijak zásadně studený, takže v pohodě. Samozřejmě, v zimě když to člověk otevře, stane se z toho pro teplo doslova komín (to ale není otázka těchto vlezů, ale obecné chování jakékoliv díry ve stropě). Pak je potřeba jednat rychle, nenechávat to dlouho otevřené, protože z druhé strany je konstrukce řádně vychlazená a otevřít poklop do teplé místnosti vede k poměrně rychlému srážení vody na chladném povrchu. Po pár minutách se začnou kapičky spojovat v kapky a stékat a kapat na podlahu. Pokud bych potřeboval na půdě dělat něco déle, chtělo by to nechat se tam zavřít a pak pustit zase ven.