Hlavní stránka

Vnitřní omítky

Vnitřní omítky_2 Vnitřek naší dřevostavby je dost kombinovaný z hlediska povrchů a konstrukcí - je tu centrální nosná a akumulační zeď zděná na maltu, dále opláštění vnějších stěn ze štěpkocementu a nakonec sádrokarton. Než se bude dělat SDK, musí se vyřešit nahození  centrální nosné zdi, natažení vnějších stěn do lepidla s perlinkou a naštukování.

Nějakou dobu jsem uvažoval o tom, že natáhnu perlinku sám - to bych nejspíš zvládl i když to byla docela plocha, ale s nahazováním jsem neměl zkušenosti, bylo to pro začátek taky docela plocha (asi 100m2) a ve finále štukování - opět něco, co bych si raději nacvičil na něčem co je méně na očích. Takže nezbývá než investovat do zedníků - je to nákladnější (a o hodně proti svépomocí), ale už se to celé strašně táhne a i kdybych to měl v malíku, sám to budu řešit po večerech a víkendech čtvrt roku.

Dal jsem poptávky a nakonec se mi ozval můj dozor, že má zedníka, který mi to udělá. To nakonec neklaplo kvůli jeho nemoci, ale po nějakých odkladech sehnal jiné dva, kteří nakonec skutečně přijeli. Na OSB ostění použili adhezní můstek (což jsem byl rád), bohužel jak jsem zjistil, tak jen v dolním patře, ale snad to nahoře neopadá. Ostění nakonec i dorovnávali aby to bylo opravdu rovné.

Bohužel nastoupili pozdě a já měl objednanou firmu na betonové podlahy, což v principu znamenalo, že se musela dořešit hydroizolace, tepelná izolace v dolním patře, hobra v horním, podlahové topení a tím pádem jsem musel zedníkům práci na 2 měsíce přerušit a postupovat nouzově s nenahozenou centrální nosnou zdí, udělat tam 15mm polystyrenové distanční vložky nahrazující pod dilatačním pásem vrstvu omítky. Ale co naplat - zaplaceno ale dostali až po úlném dokončení, takže jejich problém - předem ani korunu.

Vnitřní omítky_1 Vnitřní omítky_3

Trochu mě naštvali, když přišli s myšlenkou nahradit na centrální nosné zdi omítky pomocí SDK nalepením na bobky - to bych do nich neřekl, ale zatrhl jsem jim to s odůvodněním, že ta zeď má akumulační funkci a tím jejich nápadem by to nefungovalo. Takže nahazovali. A protože to bylo až po podlahách, museli všude použít thérák aby podlahy zůstaly nedotčené. Ve finále je to rovné a u ostění jsou rohy až nepřirozeně ostré, ale zatím to vypadá moc pěkně. Cena byla ale katastrofická - přes 500 Kč za metr. Dost nás to vysálo, ale co člověk nadělá.