Hlavní stránka

Přípojka vody a kanalizace

Přípojky_5Tato část stavby byla naštěstí zahrnuta do projektu již od začátku. Přesto se neobešla bez dalšího papírování a spěchu a bohužel ani bez problémů.

Problém číslo jedna byla stavba chodníků. Pan starosta logicky tlačil, aby přípojky byly realizovány před chodníky, ale pan starosta je také velký panikář a nevěřící Tomáš a tak mi několikrát volal že je hrozný problém, že nemáme na kanalizaci a vodu projekt, že nemáme v pořádku to či ono a vždy se ukázalo, že to není pravda a v projektu je vše co má být, Vak má všechny podklady, projekt schválený atd. Jediné co nebylo dořešeno byl poslední papír od středočeské správy silnic. Sice se to neobešlo bez komplikací, protože mají celkem na nic mailový systém, ale nakonec se to vyřešilo.

Další věc byla, že se sice počítalo s podtlakem, ale pod silnicí, která je v dolíku a s daným průměrem kanalizačního potrubí se to údajně nedá. Takže se vymyslel řízený podvrt a to rovnou až z našeho pozemku - tedy skoro 40m. Celkem to mělo přijít na více než 100.000 Kč, ale když si člověk představí zdemolovanou zahradu, místy až skoro 3m hluboký výkop relativně těsně vedle sousedovic baráku s kdovíjakými základy a cenu za to, nakonec to vlastně až tak drahá nabídka nebyla, takže jsme ji odsouhlasili a šlo se na věc.

Na smluvenou hodinu dorazil náklaďák, z něhož vyjel pásový vrtací stroj jak z filmu Armageddon. Pár dnů předem již byla vybagrována takzvaná startovací jáma, jáma pro umístění vodoměrné a revizní kanalizační šachty a v době příjezdu stroje i cílové jáma pro přípojku vody a další pro kanalizační přípojku. Celkem tedy 4 díry v zemi.

Přípojky_1 Přípojky_2 Přípojky_3

 


Vrtací souprava se přesunula před startovací jámu, pánové vrtaři vyměnili ve vrtací hlavě baterky (ano dali tam obyčejné buřty) a šlo se na věc. Stroj si sám umí vzít ze zásobníku další tyč a našroubovat ji, takže obsluha jen sedí a řídí vrtání. Nad místem kde se pohybuje vrtací hlava se pak pohybuje další vrtař, který speciálním přístrojem hlídá směr a hloubku. Jámu pro umístění šachet trefili velmi snadno. Malinko bylo potřeba dostat vrták do většího sklonu pro další pokračování, ale to se pomocí trámků podařilo. Nakonec proběhl kolem vodovodního řadu a skončil přes silnici nad kanalizací přesně podle plánu.

Přípojky_4 Přípojky_6 Přípojky_7

 


Následovala výroba 36m dlouhé kanalizační roury svařené z 6-ti metrových trubek. Použili na to speciální svařovací stroj, který umožnil zafrézovat hrany, nahřát je s stisknout konce nahřátých trubek k sobě tlakem, který zajistil dokonalý spoj. Pak jsme si tu extra dlouhou trubku hodili na ramena, přešli s ní silnici na druhou stranu a pak zase zpět v jiném úhlu. Nasměrovali jsme ji k výkopu, kudy si ji vrtací stroj pak celou vtáhl.

Ještě před tím bylo nutné vrt rozšířit, protože to čím se primárně vrtá má poměrně malý průměr. Hlava se ale snadno vymění za jinou s větším průměrem, která při zpětném vtažení díru pěkně rozšíří. Nakonec vyrobili asi 230mm díru, do které vše pohodlně vtáhli.

Pak už jen zabalit vrtací soupravu, osadit šachty, VAK přípojky a vodoměrnou soustavu a je hotovo. Tedy mělo by být, kdyby se neukázalo, že svěřit VAKu jakoukoliv práci nad to co je nezbytně nutné je hrozný omyl a přehmat. Tento moloch je neskutečný stát ve státě s vlastním výkladem práva a je velmi těžkě je přesvědčit, že udělali chybu a že by ji měli napravit.

Já taky jednu udělal - po telefonu jsem totiž kývl na to, že mimo uplně nezbytného základu (což je samotná realizace napojení na řad a montáž vodoměrné soustavy) budeme chtít taky zaměření. VAK si totiž takový souhlas vykládá tak, že si sám určí co a v jakém rozsahu jsem objednal a realizuje zaměření bez další konzultace se zákazníkem a to v rozsahu, který si sám VAK určí. V praxi máte (chápu že je to ne uplně obvyklé) napojení na řad v obecním pozemku, pod pozemkem jednoho souseda jdete na pozemek druhého souseda, kde už je vodoměrná šachta a odtud je to ještě dalších 25m na Váš pozemek. To samé kanalizace. Hádejte co byla na výkresech. Ano - jen kus potrubí k šachtě a "prý zdarma" stejně dlouhý kus kanalizační přípojky. Co na tom, že my potřebujeme zaměření až na náš pozemek, aby se daly z daných podkladů udělat i geometrické plány pro zápis věcného břemene. Chyběl 1 hloupý bod a s ním i jedna rovná čára a to samé u kanalizace. Odmítl jsem takové podklady převzít, měsíce se s nimi hádal pomocí doporučených dopisů s dodejkou, dokonce nám poslali výkresy doporučeně abychom je museli převzít a až když jsem je vrátil, dal podání na ČOI a upozornil, že jde poslední výzvu před podáním žaloby s tím, že zaměření zadávám jiné firmě, tak po měsíci mlčení se ozvala firma, která původní zaměření realizovala, že mi ten 1 bod zaměří a výkresy doupraví. To už jsem to měl zadané jiné firmě, takže jsem jim ve vší slušnosti vysvětlil, že na to už je pozdě. V reakci na to byly peníze za zpackané zaměření vráceny, takže ze žaloby nakonec sešlo. To ale nic nemění na faktu, že kdykoliv teď potkám na silnici auto VAK Beroun, otvírá se mi kudla v kapse.