Hlavní stránka

Vnější opláštění

Někdy to vypadá jak práce v cirkuseNa vnější opláštění se bude muset řezat a to hodně. Pořídil jsem speciální kotouč na cementovláknité desky a na prvním řezu jej vyzkoušel. Musím říct, že řezat ty desky podle přisvěrkovaného prkna je děsně pomalé a zdržuje to. Zvlášť když mám v dílně rozpracováno něco s čím to půjde jedna dvě.

Rozteče vazníků na štítové stěně, velikosti oken a vlastně celá konstrukce v podstatě vylučuje, aby se nedělaly křížové spáry. Rovněž bude třeba řezat téměř každou desku na kterou se sáhne tak, aby začínala i končila vazníkem. Abych si to otestoval, musel jsem začít druhou řadou, protože první bude překrývat okapnicový lem nad zateplením soklu a ten zatím není. Z uvedených důvodů jsem tedy udělal jen jednu řadu na jedné straně a také i díky tomu že se začíná druhou řadou jsem si mohl dovolit použít prkno které jsem si připevnil na konstrukci domu pěkně do roviny a na něj pak již pouze uložil desku.

Po první řadě by logicky měla následovat druhá, ale v této chvíli jsem práce na obkládání zastavil, protože jsem si uvědomil, že pokud přijde klempíř udělat tu okapnici, bude lepší, když přesah asfaltového pásu bude navařen na sokl, takže jsem vše zahodil a šel si pro bombu s plynem a hořák. Ženou se mrazy (doufejme že dočasné) a tak se asi soustředím na dokončení pomocníka na řezání desek - s ním to půjde jedna báseň.

Vypadá to, že po dokonční pily budou mrazy tím jediným, co bude práci na opláštění limitovat. Problém je, že desky se k sobě lepí flexibilním lepidlem a tomu mráz moc nesvědčí (než ztuhne). A v těchto teplotách nad nulou tuhne opravdu dlouho.

V každém případě jsem s použitím pily spokojený. V sobotu jsem dodělal první řadu kolem celého domu (nezdá se to, ale s tím vyměřováním a kotvením pomocného prkna člověk ztratil spoustu času. V neděli jsem zase dopoledne dával dohromady lešení, měl jsem ho v patře a musel jsem ho dostat dolů a postavit v ne zrovna rovném terénu. Po obědě jsem se na to vrhnul a 2 řady s mezerami na 3 dveře tam byly skoro by se dalo říct za chvilku. Komplikoval to vítr, který mi občas bral montážní pěnu. Pak jsem ještě dokončil řadu na čelní straně s dořezy kolem oken. Na to, že se stmívá již po 16:30 to celkem ujde. Chce to mít pomocníka aby řezal a podával desky, člověk pořád leze nahoru a dolů.

No a pak přišly mrazy, sníh, zase mrazy, vánoce a znovu mrazy a až do konce března se na stavbě nic nedělo, protože kdo by pracoval s flexibilním lepidlem v mrazech, že ?

Založení první řady Práce na štítu Štít téměř opláštěn

Druhá boční stěna Půda z jedné strany uzavřena Na druhé chybí prodloužení vazníků

Prodloužení vazníků Pohled z okna v podkroví Tudy lezu nahoru

Na jařa jsem to znovu rozjel a dokončil opláštění jižní stěny, pak záapdní až po špičku štítu, což nás stálo další nákup lešení - konkrétně nízké 2m vysoké kostky, kde jsou 2 stojiny ještě seříznuty na 1.5m, aby se vešly pod štít. Takže jsem stavěl na sebe 2 třímetrové plus jednu dvoumetrovou kostku a ještě se pěkně natahoval ke špičce štítu. Následovala severní strana, kde jsem vynechal pár desek kvůli přístřešku nad dveře a východní štítová stěna.