Hlavní stránka

Ztracené bednění

Kdo by čekal, že zavoláme zedníkovi, ten by se přepočítal. Ono vlastně nebylo komu, protože dobří zedníci jsou touhle dobou zadaní a fušera který práci nemá na stavbu pustit nechceme.

Začalo to dovezením ztraceného bednění (takzvaných bedňáků). Řidič, který je měl přívézt někde zdržela zácpa před nehodou, takže dorazila pouze první polovina. Samozřejmě to nevadilo, když to děláte sami a poprvé, tak to tak rychle nejde - navíc 2 základové desky a zítka, to je pořádná fuška.

Přívezli bedňáky


Začal jsem odbedňováním toho co bylo před betonování pasů bedněno a nešlo to zrovna snadno a něco jsem z betonu ještě ani nevydoloval. Pak zaměření výšek pasů nivelákem (aby bylo jasné které místo je nejvýš. Na to že jsme beton lili poprvé to celkem šlo - v jednom místě jsme sice našli trochu vyvýšeného místa, ale kdyby to nebylo, vešli bychom se do 3 cm. Navrhl jsem si tedy výšku do které chci dostat rohové bedňáky a v kýblu si namíchal pod každý rohový bedňák várku zavlhlého betonu a srovnal rohy do stejné výšky nivelákem.

U dílny to bylo horší - tam se nepodařilo uplně uhlídat podtečení u schodu, respektive nepřaházel se nahoru všechen materiál co podtekl a těsně pod schodem bylo vyvýšené místo o 3-5 cm. Vyřešil to řezací kotouč na beton a snížený bedňák tak sednul do správné výšky. Horší to bude se zítkou - tam jsme víc hlídali izolaci vloženou do výkopu a nevyznačili si předem výšky na roxorech pomocí pásky. Tam se asi flexa proběhne. Navíc na konci nám tam nasypali betonu než se vypnula pumpa, že možná bude třeba ty bedňáky v tomto místě až půlit na výšku - to se moc nepovedlo, to přiznám, ale měli jsme běhání s dorovnámím a změřením pasů, úklidem po čištění pumpy, takže na to prostě nějak nezbyl čas.

druhý den po zatvrdnutí rohových tvárnic nastalo slavnostní spuštění již dříve lehce repasované 42 let staré míchačky (tady už s kyblíkem a elektrickým míchadlem nevystačíme) a šlo se na věc. Napnout šnůry podle hran rohových bedňáků a naučit se je sázet do lajny na vodováhu. Začal jsem raději vzdadu méně viditelnou stranou, relativně se mi to snad podařilo i když uplně spokojený nejsem. U další strany se mi tam trochu připletly napasované chráničky a malinko jsem stěnu rozvlnil, ale u třetí už to konečně šlo. Jana se naučila míchat správnou betonovou směs a když jsme skončili, zbylo místo pro bagr na průjezd, protože musí ještě vykopat drážky pro kanalizaci a položení chráničky na vodu.

Základem je rovinaPokládání první řadyKus 30 kg


V týdnu pak dorazil zbytek bedňáků a je tak vše připraveno na dokončení. Vlastně ne - ještě jsem ze zbytků posvařoval ohýbačku na roxory, která pomůže s jejich naohýbáním do pravého úhlu. Mám totiž velké plány na víkend, kdy s tím chci opravdu řádně pohnout. Je tam teď vybagrováno a je potřeba to i začistit a dořešit vše před příjezdem instalatérů, takže bude na víkend práce až dost.

Dílna téměř hotováKrátký odpočinek a pokračujeme


Víkend byl opět ve znamení bednění. Podařilo se téměř dodělat dílnu i dům - jen se dořeší pár posledních mezer v horní vrstvě. Zbývá nám zítka na kterou se moc netěšíme.

Ještě kousek a zítka je taky hotováKonečně - zítka připravena


V průběhu týdne přišly přívalové deště a kroupy a to pořádné - na 2 dny měly televizní noviny o čem informovat (a zrovna o naší oblasti), takže jsem s obavami dorazil na pozemek a bylo to ještě horší než jsem čekal - výkopy na kanalizaci plné vody po okraj, bednění zatopené do poloviny spodní řady. Nainstaloval jsem čerpadlo a v poledne ho zajel zkontrolovat - voda klesla, ale ne tak aby všechna zmizela, všude i v bedňácích je hnědá vrstva z jílových usazenin, které by tam asi neměly před zalitím betonem zůstat, takže musíme zvážit co s tím - zda to vzít vapkou a odsát vodním vysavačem, nebo to nechat uschnout, narušit a odsát nasucho - to je dilema. Sousedův rybníček se naplnil a voda crčí skrz odbagrovanou stěnu do prostoru kde má být ochranná zítka. V jejím místě je opět vrstva usazenin, takže se bude muset před položením bednících tvárnic vyčistit. A to nemluvím o tom, že jsme tam na suchém jílovém podloží měli roznesené bednící tvárnice, které teď budou k tomu jílu doslova přilepené. Počítám, že tím ztratíme celý jeden den než to dáme alespoň trochu do kupy a bude potřeba hodně sluníčka, aby to celé proschlo. Dodávka písku byla přeložena na čtvrtek aby tam auto nezapadlo, instalatéři nemají skafandry ani rybářské holínky, takže raději na příští týden a to jsem ještě zvědav jestli do té doby změklý jíl vyschne natolik, aby se nelepil na všechno co se ho jen dotkne. Zatím to tak nevypadá - opět pršelo, opět je tam celkem voda, šlápnout do výkopu bez toho aby se člověk zabořil dobrých 10cm do jemného bahna z jílu se nedá a opět hlásí deště - nejspíš malé, ale nějaké budou.

Základy domu, nebo přehrada ?Zasypáno, ještě drobnosti a lijeme


Do jednoho z dešťů nakonec přijeli instalatéři. Ani nezačali a přeložili to na odpoledne, protože pěkně lilo. Ale odpoledne to zmákli na jedničku. Máme odpady.

Ohlásili se z pily, že mají všechno dřevo hotové. Tak to je rána. Všechny ty deště a zdržení to celé posunuly a teď nám tu vyklopí dřevo najednou. Co naplat. Auto to bude velké, takže jsem ještě narychlo upravoval vjezd - odstranil jsem další plotový dílec s půlkou podzítky.Dříví nakonec po smlouvání poslali jen první půlku s tím, že druhou u nich někde uskladní. I tak nám to tam celé zastavěli, takže tam není k hnutí. Půl víkendu jsme tedy trávili taháním dřeva. Horší je, že dorazila ta těžší část dřeva a samozřejmě to, co se bude používat až později.

Dovezli dřevo


A je to - zítka konečně začíná růst. Podařilo se celkem rychle postavit většinu první řady a ten konec kde jsem myslel že bude potřeba bedňáky kvůli převýšení půlit bude nakonec v pohodě - vynechá se celá jedna řada a vylije se tam z míchačky jen takový klín. Nasázet na to další 2 řady byla již pohoda. Bohužel ze 4. řady jsme dali jen část, protože jsem zjistil, že v místě kde budu muset navařovat izolaci ze strany před zítkou bych se přes 4 řady dolů již neohnul. V každém případě jsme nyní připraveni na lití - tedy skoro, ještě začistit pár mezer a děr kolem odpadních trubek, zapěnit konce řad bedňáků, kde jsou vždy mezery a tady navíc u vyčistit dna bedňáků od jílu. Nedá se nic dělat, několik hodin před litím startujeme vodní vysavač a s konví v ruce ředíme a odsáváme usazeniny. Jde to těžce, ale než dorazila pumpa je hotovo.

Málem bych zapomněl - před tím vším jsme ještě vyráběli kotvy do betonu - dům bude držet na závitových tyčích M14, takže jsem je ohnul do tvaru písmene J, našroubovali jsme na ně kovovou desku, lať která vymezí výšku nad bedňáky a namočili jsme konce do gumoasfaltu.

Závitová tyč M14Schnutí závitových tyčí


Samotné lití je již celkem pohodová záležitost - stačíme na to 2. Po vylití jsem to oběhl s kotvami a zasadil je do příslušných míst až na jednu, což bude průjezd pro bagr který nám pomůže s rozvozem štěrku a hlíny až se bude hutnit podklad pod deskou.

Elektrický přívod