Hlavní stránka

Sauna MARIMEX Classic 2000 - MP3 přehrávač

Reklama firmy Marimex říká "Autorádia jsou minulostí". V zadní stěně infrasauny je skutečně namontován panel, který se tváří jako přímo pro danou saunu vyvinutý vestavěný MP3 přehrávač. Chtělo by se říct - vida, konečně někoho napadlo, že objemné a těžkopádné autorádio lze nahradit malým ovládacím panýlkem. To jsem ovšem ještě netušil, jak "kvalitní" to bude přehrávač, a že budu těžce litovat, že není přeci jen vestavěno obyčejné autorádio.První zapnutí panýlku ještě zcela neprozradilo jeho "kvality". Začal jsem totiž naladěním rádia. Ano - šumělo to celkem slušně, ale jsme v místě kde se špatně chytá signál i na kvalitnější přístroje a než jsem natáhl kabel od společné antény, zdálo se to normální.

Celkem suverénně jsem tedy přetáhl na USB flashku pár MP3 a šel vyzkoušet jak to přehrává. Následovala celá řada šoků - celkem hlasitě je slyšet jak flashka komunikuje a posílá datové pakety - zní to jako cyklické klepání a to tak hlasité, že je to až zarážející. No dobrá - říkám si, zkusíme tedy SD kartu. Natahuji stejný MP3 soubor na SD-čko a zkouším přehrávání. Klepání je tam taky, asi 2x rychlejší. Zkouším tedy ještě další USB flashku se stejným výsledkem a jdu reklamovat. Kromě klepání udávám i rušivý šum a nesmyslně vysokou hlasitost na nejnižší stupeň, která se dá jen velmi těžko označit za relaxační.

Než dorazili technici, stihl se přehrávač po zapnutí 2x úplně zablokovat, kdy nereagoval na žádná tlačítka ani dálkový ovladač a jediný způsob jak jej vypnout bylo odpojit saunu zcela od napájení.

Přijeli technici, přivezli nový panel, zapojili a prý ať si to vyzkouším (o blokování které jsem doplnil jako další důvod reklamace přesně věděli). Vložil jsem tedy USB flashku a ...... úplně stejné klepání. Pojali podezření, že to dělá napájení (i když 50 Hz to tedy nebylo) a zkouší měnit i hlavní jednotku. Situace beze změny. Jeden z nich jde do auta, přináší vlastní flashku a nic - žádné klepání slyšet není. Začínají teoretizovat (patrně odkojeni ještě magnetickým záznamem), že se mi tam dostaly do MP3 nějaké ruchy v notebooku při kopírování a podobné nesmysly. Beru tedy jejich flashku a kopíruji tam svůj MP3 soubor - po klepání ani stopy. Tak tedy obráceně - beru jejich MP3 soubor a kopíruji na svojí flashku a opět klepání. Je to jasné - nebaští to uplně každé médium. Bude tam nějaká závislost na zakončení datové sběrnice USB, nebo na odběru při čtení. Kvůli blokování přehrávače tedy tento modul mění za nový a odjíždějí. Kromě blokování přehrávače však zůstávají všechny neřesti které to mělo. Začínám přemýšlet co s tím.

Zkouším všechny média co máme doma - 3 různé flash disky, několik SD karet a všude je to stejné i když jde o různé typy i výrobce. Rozhoduji se tedy, že koupím ještě 2 další USB flashky miniaturní velkosti - stejně jednu potřebuji do autorádia. Pokus vyšel - u jedné je klepání o dost méně neslyšitelné, u druhé dokonce není slyšet skoro vůbec, takže je to doma - první problém vyřešen.

Hlasitost, která se za relaxační rozhodně označit nedá jsem se pokusil vyřešit vložením redukce do výstupu na reproduktory. Použil jsem 2 konektory a 4 rezistory zapojené sério-paralelně tak, aby výsledný odpor včetně reproduktoru byl na cca původní hodnotě, ale hlasitost bude čtvrtinová. To se vesměs podařilo. Dokonce malinko poklesl i šum, ale pořád tam v pozadí je.

Pokusil jsem se na internetu dohledat, kdo tento panel vyrábí. První na co jsem přišel bylo, že půjde zcela jistě o "čínský výrobek" - dálkový ovladač který u toho je je totiž součástí snad všech obdobných výrobků (naprosto nezaměnitelný). Většina těchto přístrojů se dá koupit za cenu kolem $10, takže jsme doma - z něčeho takového se kvalitní zvuk prostě vykřesat nedá.

Co se mi na přehrávači líbí:

 • Design se k sauně relativně hodí
 • Je malý, po zabudování do stěny sauny nikde nevystupuje
 • Když se něco připojí na Line-in vstup, celkem to funguje, šum je nižší

  Co se mi nelíbí
 • je problém najít médium které nebude při přehrávání "klepat" v rytmu datových paketů
 • rádio má slabý tuner (i společná anténa se zesíleným signálem je málo)
 • některé exempláře se umí kousnout a když nic, tak alespoň reset by to mít mohlo
 • nedaleko umístěný ozonizer způsobuje velmi rušivý šum rádia
 • pokud z line vstupu vyvedete ven ze sauny kablík a na druhou stranu nic nepřipojíte (jen si jej připravíte), opět rádio neskutečně šumí
 • nejnižší hlasitost je tak vysoká, že se nedá pustit relaxační hudba tak, aby se u ní dalo relaxovat
 • když cokoliv připojíte do konektorů, jsou tlačítka nad nimi, takže na ně není ze sedu dobře vidět. Proč nejsou nahoře nad displejem ? Minimálně LineIn který se vyvádí střechou by tam byl ideální.

  Závěr: Až budu mít trochu času, vytáhnu nejspíš ze sklepa starší autorádio a ten neúspěšný pokus o MP3 přehrávač půjde kukat na nejbližší skládku elektrošrotu - nervy mám jen jedny.