Hlavní stránka

Retenční nádrž a zasak

RenecniNadrz_1 Retenční nádrž a zasak je dnes standardní částí stavby a málokterý úřad nechá odvádět dešťovou vodu do kanalizace. A je to dobře - voda se má zužitkovat tam kde spadne a ne ji jako odpad odvést pryč. Máme štěstí, že žijeme v místě, kde je vody poměrně dostatek, ale nemusí to tak být navždy.

V naší oblasti je několik metrů jílu a pod ním břidlice. To nejsou dobré podmínky pro vsakování, ale asi jsme měli štěstí - v plánovaném místě budoucího zasaku jsem provel amatérské měření propustnosti a voda mizela před očima. I tak jsem chtěl zasak poněkud naddimenzovat a protože již nějakou dobu funguje a zdá se že dobře, bylo to dobré rozhodnutí.

Nicméně vraťme se k nádrži. Nemáme to tady uplně jednoduché s místem - pod dům je to z mírného svahu, není tam zpevněná cesta a v místě nádrže a zasaku je poměrně malý plácek. Dostat tam jeřáb by byl trochu zázrak a i kdyby se povedlo, asi nebude mít kudy protáhnout z náklaďáku betonovou nádrž a kdo ví jak daleko by se vůbec řidič takového náklaďáku vobec odvážil zacouvat. Takže nezbývá, než použit něco, co zvládne osadit bagr. Jenže jak jsem psal, je tu jíl a to je hodně ale opravdu hodně náročný typ hlíny a když se to spojí se spodní vodou, která se po deštích někdy a někde objevuje mezi jílem s břidlicí, je vystaráno na opravdu velké problémy. Hledal jsem opravdu dlouho, než jsem došel k závěru, že čistě plastová to žádná nezvládne. Bude tedy muset přijít na řadu i beton. Jenže i tady jsou rozdíly - jsou plastové nádrže určené k obetonování, nádrže dvouplášťové, které se chovají jako plastové ztracené bednění a i u nich je celá řada problémů a špatně volených konstrukčních řešení. Nakonec jsem narazil na takovou, která má integrované betonářské výstuže, je dvouplášťová a má beton i mezi dny, což je daleko lepší řešení, než to co se občas vidí. Montáž se provádí tak, že na vybetonovanou desku se položí samostatně vnější plášť, na jahož den se nachází betonářská výztuž a vybetonuje se vnitřní dno. Pak se vložní vnitřní plášť, který má opět zvenku betonářské výztuhy a betonuje se stěna a nakonec se vybetonuje i horní deska. Technicky velmi logické řešení, které musí odolat tlakům okolního terénu stejně dobře jako celobotonová nádrž. Bohužel je takto dražší a je s tím spousta práce navíc.

RenecniNadrz_3 RenecniNadrz_4

RenecniNadrz_5 RenecniNadrz_7

Zasak máme o pár metrů dál pod nádrží a aby se tam vešlo co nejvíce vody, je to pořádná jáma vystlaná silnou geotextilií, vysypaná na dně štěrkem. Na to jsou položeny 4 tunely AS Krecht, které pojmou ultimátní množství vody a celé je to zasypané opět štěrkem. Šterku je tam asi 7 kubíků a ten by měl sám o sobě pojmout asi 1.5 - 2 kubíky vody a k tomu ty tunely s prostorem pro celkem dalších asi 6 kubíků. Nad tunely jsem udělal dvě odvětrávací/přepadové/revizní šachty.

RenecniNadrz_8 RenecniNadrz_9

Retenčku se bohužel podařilo zapustit asi o 30cm hlouběji, než by bylo třeba, takže jsem na ní musel udělat vstupní komín s poklopem a odlehčit horní desce nádrže vložením silné vrstvy XPS složené z odřezků co mi tu zbyly. Minimálně první zimu tam ležely zatížené zbytky štěpkocementu aby voda nezamrzla, protože nebylo zasypáno. Další rok jsem dodělával komín a celé se to rozebíralo a znovu rovnalo zpět. XPS pak namísto izolace plní roli odlehčení, protože by v části nádrže bylo překrytí zeminou příliš silné (je totiž navíc v mírném svahu).

RenecniNadrz_10 RenecniNadrz_11

RenecniNadrz_12 RenecniNadrz_13

Součástí zasaku je pak dvojice odvětrávacích šachet, které umožní i vizuální kontrolu pomocí spuštěné kamery.

RenecniNadrz_16 RenecniNadrz_19

Před nádrž přijde předřadit ještě filtrační šachta, protože sem bude směřovat voda z obou střech (dům i dílna) a ze všech drenáží.

Abych se ještě lépe vyhnul problémům se spodní vodou, celkem přesně jsem se řídil doporučení výrobce a kolem celé nádrže vybudoval v úrovni jejího dna drenáž končící z obou stran ve svislé šachtě. Na dně je pak vloženo čerpadlo s plovákem a časem to doplním i o nějakou kontrolu, že čerpadlo plní svoji funkci (alarm, pokud bude v šachtě metr vody).

No - je to celkem složitý a drahý systém zadržující vodu, ale po vložení čerpadla typu vodárna (hlídající si tlak) a dokončení rozvodů vody po zahradě budeme mít velmi pohodlný přístup k dešťové vodě, vymyslet si automatickou závlahu atd.

RenecniNadrz_21 RenecniNadrz_22 RenecniNadrz_23

RenecniNadrz_24 RenecniNadrz_25