Hlavní stránka

Hlavní nosná zeď - horní část

Obalení trámů izolacíPo obalení trámů pomocí asfaltových pásů (ochrana dřeva před přecházením vlhkosti ze zdiva do dřeva) bylo nutné vyzdít mezery mezi trámy. Díky tomu, že jsou trámy téměř stejně vysoké jako cihly to bylo jen o vytvoření přířezů z cihel a vyplnění mezer mezi trámy. Začal jsem nivelákem stejně jako se začínalo u dolní části zdi a krajními cihlami. Respektive se začalo přípravou - lešením, nataháním cihle do patra, vrátkem na kýbl s maltou, dořezáním cihel na rozměry tak, aby zapadly přesně mezi trámy.


Krajní cihly lehce překukovaly nad izolace trámů, takže bylo možné dokonce i napnout zednickou šňůru. Naopak nad podlahová prkna nepřečuhovaly, takže vodováhu bylo třeba zvolit kratší. Po vyzdění prostoru mezi trámy a pak prvních dvou řad začala být tma a tak se s dalšími řadami muselo počkat na další den. Druhý den se zvládlo dalších 5 řad a tedy chybí již jen 3 aby se dal začít bednit věnec.

Trámy obalenyVyzdění dveříDetail přesahu izolace

První řady hotovyPůlka zdiVyužití vrátku

ZdímHlavně pořádně Lešení v patře


Až do této výšky stačilo zdít z podlahy, dál už to ale nepůjde, takže bylo nutné postavit opět lešení. Tentokrát bez přesahů mimo plochu podlahy, díky umístění dveří se tu dá i volně procházet což je fajn. Přestěhoval se i vrátek a není tak třeba tahat kýbl s maltou od míchačky až pod budoucí schodiště. Zbylé řady se již zdily z lešení a o podlážky se stěhovaly o kus výše až kvůli věnci. Věnec byl armován trochu komplikovaněji, protože jsou tam 2 průchody pro rozvody vzduchotechniky a to těsně pod stropem. Ztenčení věnce je tam asi na 50mm a armování se tomu muselo přizpůsobit.

Detail armování s polystyrenovou vložkou


Abych vyrobil polystyrenovou výplň kruhového tvaru, musel jsem si nejdříve dát dohromady řezačku polystyrenu. Měl jsem připravené trafo, můstek, velký kondenzátor a čínský regulátor stejnosměrného motoru za pár dolarů. Vzal jsem starou kovovou krabici od zdroje, vykuchal veškerou elektroniku, nechal jsem jen odrušovací kondenzátory, hlavní vypínač a zdířku na kabel. Vlastně tam koukaly jen 2 fousy na připojení trafa a ještě jeden na jeho přizemnění. Navrtal jsem pár děr, přišrouboval novou čínskou elektroniku, velké trafo a můstek, kondík jsem přilepil oboustrankou, pospojoval, do čelního panelu našrouboval regulační potenciometr a vytáhl 2 silnější vodiče pro připojení drátu. Bylo nutné vyměnit i tavnou pojistku, která byla na vstupu, protože byla na 630mA a to bylo málo. Nakonec jsem si připravil i ocelovou strunu (používám ji raději než odporový drát) a kartonové šablony. Polystyren tloušťky 100mm jsem tím rozřezal během chvilku a dostal jsem ze 3 dílů složený tvar, který se vložil pod armování. Řezačka fungovala, dokázala strunu rozpálit i do oranžova a kdybych přidal, tak by ji to zcela jistě přepálilo. Bude se to brzy hodit i na řezání dalších věcí kolem zateplení oken a soklu, takže to nebyla zbytečná práce. Jen to ještě bude chtít udělat rámovou a deskovou pilu aby se s tím dalo pohodlně pracovat kdekoliv na stavbě.

V průběhu betonováníBetonování horního věncePo odbednění


Betonování proběhlo s malým zdržením, protože jsme podle plánu měli začít v 7 hodin ráno a tou dobou pršelo. Skoro jsme to odpískali, ale podle radaru mělo přestat pršet kolem 8 hodiny, takže jsme to riskli a vyšlo to - až ke konci betonování trochu mžilo a dál ani nebylo potřeba přikrývat, protože pršet začalo až večer a pršelo i další den - alespoň nebylo nutné beton vlhčit.Po pár dnech a odbednění jsme se mohli přesvědčit, že se polystyrenové výplně ani nehly. Před položením kleštin na vrchol zdi již bude nutné pouze vršek zdi opatřit asfaltovou lepenkou - děláme to tak ne kvůli přechodu vlhkosti z betonu věnce do dřeva, ale kvůli výstupům na betonu, které by teoreticky mohly perforovat parotěsnou folii. Parotěsku tam ale zatím vkládat nebudeme, kleštiny se dají později přizvednout heverem a prosunout ji podle potřeby v pozdější fázi stavby. To omezí možnost že se fólie poškodí v rámci ostatních stavebních prací.