Hlavní stránka

Po zkušenostech s kartušovou filtrací, kterou bylo třeba neustále čistit (i několikrát za den), s přihlédnutím k životnosti papírového filtru a jeho účinnosti, kdy ani po 24 hodinách chodu nebyla vody zcela čistá jsme si řekli dost. Čerpadlo bylo kvalitní - používáme jej již několik let bez závad a rovněž docela silné - pokud lze z proudu vody tryskajícího z 32mm trubky soudit, takže je určitě použitelné i pro pískovou filtraci, takže stačí, když postavíme filtr.

Po prostudování internetu - obzvláště amatérské filtrace ze stránky http://vlad.wz.cz/phprs/view.php?cisloclanku=2005022301 jsem se rozhodl, že vyrobím obdobu této konstrukce, ale modifikované tak, abych se vyhnul problémům s těsností, víkem nádoby a nemusel nic lepit. Prošel jsem si nabídku bazénové techniky různých firem, až jsem konečně narazil na to, co jsem hledal - kvalitní průchodky stěnou bazénu s průměrem přímo pro používané 32mm hadice. Zakoupil jsme je na dobírku v internetovém obchodě na adrese http://bazen-shop.cz/zbozi/152/pruchod-stenou-marimex/ - jedná se sice o největší položku v celkové ceně filtrace, ale z hlediska bezproblémovosti montáže, dokonalého utěsnění a užitných vlastností jde o zdaleka nejlepší řešení. Stejné průchodky by měly být k dostání téměř v jakékoliv prodejně bazénové techniky. Dále jsem začal hledat vhodnou nádobu - v Hornbachu jsem našel barely velmi podobné starým známým vodáckým barelům, jen byly o dost menší (vybral jsem variantu 30 litrů). Cena okolo 250 Kč také nebyla moc vysoká. Filtrační písek za 170 Kč a Hadice 32mm za 30 Kč jsem zakoupil rovněž v Hornbachu. Zbývalo sehnat jemný ostrohranný štěrk, netkanou textilii, kus novodurové trubky, filtrační síťovinu a pár spon na hadice.

Když jsme jeli pro štěrk do stavebnin, vzali jsme si s sebou velikej kýbl od psího žrádla, ale i tak na nás koukali tak trochu jako na exoty, že chceme jen pár lopat, zatímco jiní pro něj jezdí s náklaďáky. Nicméně, za dvacku jsme si mohli nabrat a ještě nám půjčili lopatu. Novodurovou trubku (dost možná byla kdysi z vysavače) jsem našel ve zbytcích v dílně a abych nemusel nikde shánět monofil (silonovou jemnou síťovinu), použil jsem starý silonový šátek, který je ze stejného materiálu a má i stejnou strukturu.

První co jsem udělal bylo, že jsem do barelu vyrobil kruhové otvory pro průchodky - jde to poměrně dobře odvrtat, stěna má asi 4-5mm tloušťky a zbytek je pak snadné dopilovat hrubým půlkulatým pilníkem. Trošku nešikovné u průchodek je, že se u nich počítá s tím, že uvnitř je zahnutá část, takže když chcete, aby dovnitř barelu trčela část rovná (kvůli rovné spodní odtokové trubce), musíte ji umístit matici dovnitř. Když se to ale poctivě dotáhne, těsnění z pěnové gumy je spolehlivé, takže spoj drží a je těsný napoprvé.Vnitřní odtokovou trubku jsem v mnoha řadách provrtal otvory, zbavil otřepů, omotal ji pruhem ze silonového šátku v několika vrstvách, na konci trubky v nezaslepené části přes tuto přehnul a nasadil dvě kruhové svorky. Jedna z nich současně trubku svírá v místě kde je nasunuta na průchodku. Voda do spodního výstupu tak musí protékat přes několik vrstev silonové tkaniny, což zamezí tomu, aby se do bazénu dostaly menší kousky štěrku a nečistot ze štěrkové vrstvy (taková pojistná filtrační mřížka).Horní průchodka je namontována standardně - se zahnutou částí uvnitř nádoby a maticí z vnější strany. Orientována je uvnitř tak, aby směřovala do strany (spíše tak vzniká nad hladinou vír, než aby se vířil písek od proudu směřujícího dolů).

Nyní je nádoba připravena k naplnění filtračními materiály. První přichází na řadu štěrk. Není třeba shánět více druhů - jde jen o vytvoření vrstvy, která bude usnadňovat vodě, aby se dostala trubkou ven - písek by se nacpal do otvorů síťoviny a filtr by byl ihned neprůchodný. Zakoupený štěrk je špinavý a to opravdu dost, takže jsem jej vždy po několika hrstech ručně propral vodou ve starém hrnci až byla skoro čistá. O zbytek se postará filtrace sama při testování mimo bazén. Nakladl jsem promytý štěrk na dno nádoby do výšky, kdy byla výstupní trubka spolehlivě zasypána. Pak jsem vložil bílou netkanou textilii asi ve 3 vrstvách a to bez jejího přesného přiřezávání (prostě jsem použil čtverce větší než je průměr nádoby). Filtrační písek jsem pak na tuto textilii kladl ručně po hrstech tak, aby byl nejdříve na středu a pak jsem jej vkládal tak, aby se mi podařilo okraje netkané textilie přimáčknout ke stěně. Tím by mělo být zajištěno, že se do spodní části filtru dostane minimum písku (který buď uvízne mezi štěrkem, nebo klesne až na dno a to navíc po okrajích, takže k výstupu se rozhodně nedostane). Dosypal jsem písek (zbylo nakonec ještě 1/3 z 25 kg pytle) a filtr byl hotov.

Nyní bylo třeba filtr zaběhnout a propláchnout - bazén byl napuštěn, takže jsem ucpal zevnitř průchodky, odpojil čerpadlo a do přineseného velkého kýble (ten samý do kterého jsme kupovali štěrk) dal nasávací trubku. Výstupní z čerpadla jsem napojil na filtraci a výstupní z filtrace šla opět do kýble. Pustil jsem čerpadlo a postupným přiléváním vody naplnil filtr tak, že zbylo asi 10cm vzduchu v hrdle filtru. Filtr jsem uzavřel - víko je šroubovací ze silného plastu a má vlepeno slušné gumové těsnění. Zaběhnutí filtru spočívalo v tom, že jsem čerpadlo nechal běžet asi hodinu. Z počátku z filtru vyběhl oblak špíny, protože štěrk byl ještě stále trochu špinavý. Voda se hnusně zakalila - a to tak že dost - připomínala spíše vodu z rybníka. Během té hodiny chodu ale postupně zbělela a zprůhlednila tak, že byla křišťálově čistá. Tím byl filtr připraven k přepojení na bazén.Po přepojení jsme usazeniny ze dna bazénu nahnali koštětem ke vstupu filtrace a nechali to běžet zbytek dne. Druhý den ráno jsme to zopakovali (usazeniny již nebyly skoro znatelné) a po obědě byla voda krásně čistá a bez usazenin.

Ještě bych měl zmínit tlakový test - při zacpání výstupního otvoru se původně velmi mírně vyboulené víko ještě asi o 2mm vyboulilo a celý filtr se začal nadzvedávat, což svědčí o velké síle, protože se vyboulilo dno a i přes velkou hmotnost filtru dokázalo nádobu nadzvednout. Těsnost však byla i při tomto tlaku 100% - nikde ani kapka. Vzduchová mezera pod víkem se rovněž zachovala, takže nádoba těsní dokonale. Z čeho mám trochu strach je degradace materiálu víka UV zářením, takže bude vhodné dát na filtr nějakou protisluneční clonu.

Čištění písku jsem z tréningových důvodů vyzkoušel po testu před přepojením na bazén - otevřel jsem filtr, pustil čerpadlo a rukou prohrábl vrchní vrstvu písku tak, aby se usazené nečistoty zvířily a přetekly z nádoby ven. Pokud je hladina v bazénu nad okrajem nádoby a filtr již připojen na bazén, mělo by ale teoreticky stačit, když jedna osoba zacpe rukou výstup do bazénu, druhá odšroubuje filtr a pak by se voda měla po uvolnění výstupu snažit dostat do filtru bez puštění čerpadla druhou stranou (vyrovnání hladin). Měla by začít přetékat a díky zpětnému směru proudění by se pomocí zvíření písku rukou měl filtr dát vyčistit (jakmile to bude třeba, vyzkouším a doplním zda to funguje).

Aktuální stav je, že vrchní vrstvy písku jsou viditelně zrzavější (je to vidět poloprůhlednou stěnou filtru), což značí, že jsou v něm zachyceny nečistoty z bazénu. Bazén obsahuje vodu čistou, čili to funguje a to mnohem lépe, než původní papírový filtr. Z bazénu navíc zmizel celý skimmer s papírovým filtrem, což dost překáželo a vstup a výstup vody je zajišťován plně původními průchodkami pod hladinou. Není tak nutné řešit, zda uvnitř filtru nebudou hnít tělíčka hmyzu, který skimmer stejně všechny nepobral a bylo nutné hladinu občas probrat síťkou, což je samozřejmě nutné dělat i nadále. Aby se usazené nečistoty dostaly do filtru, je třeba před zahájením filtrování koštětem zvířit usazeniny.

Určitým námětem na vylepšení je zabudování manometru určeného přímo pro pískové filtrace, který jsem na stránkách ze kterých jsem objednával průchodky přehlédl (mají ho tam za 150 Kč) - jinak bych jej určitě koupil s průchodkami a zabudoval.

Sdílet

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Komentáře   

0 #24 Jak dopadlo čerpadlo?Dalibor 2015-07-29 19:46
Chtěl bych se zeptat, jak dopadlo po letech původní čerpadlo pro kartušovou filtraci? Funguje nebo odešlo?
Citovat
0 #23 Předfiltrpk76 2011-08-21 11:06
...supr, filtrace ze zelené břečky plné řas udělala bazén s křišťálovou vodou, pravda, musel jsem ji rozebrat a znova vyčistit, nicméně teď už je to jedna báseň. Navíc mě napadlo nasadit starou punčochu na sání v bazénu, která když se zanese, tak ji stačí propláchnout vodou a zpátky nasadit. Tím odpadá častější čistění pískové filtrace a je to i mnohem rychlejší a pohodlnější :-)
Citovat
-1 #22 filtracemarek 2011-08-05 20:41
Super návod,dnes hotovo.Čerpadlo 6000/h,výtlak 7m,vše funguje super.Díky za návod.
Citovat
-2 #21 Odp.: Písková filtraceVW 2010-08-20 21:23
To je relativní - jednak nestojí 3000, ale lehce pod 2000 Kč a pak když zvážím životnost, tak v porovnání s integrovaným čerpadlem v komerčním filtru, které se odporoučí při troše
Citovat
0 #20 Antena 2010-08-20 19:50
Dobry den, proma clanek. Libi se me ze postavite levnou filtraci ale cerpadlo date Grunfos za 3000Kc :)))
Citovat
+2 #19 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ČištěníCapjackal 2010-05-23 21:17
Tak se mi povedlo konečně dokončit filtraci. Sehnal jsem oběhové čerpadlo Grundfos UPS 25-50. Sací výkon filtrace je skvělý. Bez problému vysaji i písek ze dna. O tom se mi mohlo s dodávanou kartušovou filtrací jen zdát. Bál jsem se trochu čištění písku, ale je to snadné, jak jste uvedl v článku. Děkuji moc za Váš návod, o příštím víkendu se pustím do stavby solárního ohřevu.
Citovat
0 #18 VW 2010-05-06 18:16
Také něco takového připravuju - jen mám tu hadici nasponovanou na matnou černou barvou natřené OSB desce a zakrytovanou křídlem starého panelákového okna. Výška i vzdálenost sedí, hadice tam bude o něco míň. Jen to nechci zařazovat do okruhu s filtrem, protože chci, aby tam voda proudila pomaleji a aby to nesnižovalo výkon filtru. Ty oběhový čerpadla mají 3 stupně výkonu. Pro filtraci používám ten nejvyšší, na ohřev plánuju ten nejnižší. Spíš než za filtr jsem uvažoval o ventilu, který umožní hnát vodu z čerpadla buď do filtru, nebo do ohřevu a výstupy spojit za filtrem. Pak si budu moct vybrat, jestli se má filtrovat, nebo ohřívat, filtr pojede v noci naplno a ohřev přes den na úsporný režim.
Citovat
+1 #17 Re: Re: Re: Re: Re: Re: ČištěníCapjackal 2010-05-06 00:00
Chystám se ještě připojit za filtraci solární ohřev - 100 m hadice na plechové střeše garáže, vzdálené 12 m od bazénu. Výška garáže 3 m. Dokázal byste říci, zda mi bude doporučené čerpadlo stačit? Děkuji
Citovat
0 #16 Re: Re: Re: Re: Re: ČištěníCapjackal 2010-05-05 16:07
Dobře, děkuji Vám, jdu shánět oběhové čerpadlo. Poté napíši, jak jsem dopadl.
Citovat
0 #15 Re: Re: Re: Re: ČištěníVW 2010-05-05 15:28
Přemýšlel jsem o tom Vašem čerpadle. Řekněme, že výrobce nekecá a opravdu je schopné vytlačit vodu do výšky 35m. To znamená, že by mělo být schopné vytvořit tlak cca 3.5 atm., což je více, než je v pneumatice osobního automobilu. Takže pokud by se filtr ucpal, asi tušíte jak ten filtr skončí. Nestíhá už teď - můžete si představit, že ten písek je sada mikroskopických trubiček, které mají stejný průtok jako jedna malá (například o průměru 10mm). Jistě je Vám jasné, že při určitém konstantním průtoku, pokud budeme snižovat průřez, bude růst tlak a rychlost proudění. Pokud se má zachovat průtok při současném snížení tlaku, je jediná cesta zvětšit průřez (takže větší průměr nádoby). Ve vašem případě bych asi použil něco o průměru 200l sudu ;o)Jinak pokud budete hledat oběhové čerpadlo, tak to co používám je nějaký Grundfos nebo GPD se strženou nálepkou (takže již neidentifikovat elný typ), ale myslím, že to bude něco takovéhoto:http://www.a-top.cz/c_12013001_5DOP 1_obehove-cerpa dlo
Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit